Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Santa Fe tilbage på vækstsporet?

Linda

lørdag 04. marts 2017 kl. 18:22

Årsregnskabet 2016 fra Santa Fe var ikke voldsom munter læsning for aktionærerne med tilbagegang, goodwillnedskrivninger og svære markedvilkår efter bl.a. Brexit.

Til gengæld dækker den flade omsætningensforventning for 2017 reelt over en pæn vækst omkring 6%.
2016 var endnu et hårdt og udfordrende år, hvor årets sidste kvartal viste en tilbagegang på hele 11,5% i moving services, 5,8% i relocation services, mens det frasolgte område Records Management viste fremgang på 9,1%. Samlet set blev det til en tilbagegang på 9,6% i lokal valuta og 11,3% i kroner i kvartalet, og en tilbagegang på 7,1% i lokal valuta og 9,4% i kroner for hele 2016.

Dykker man lidt ned i tallene viser de endvidere, at Santa Fe’s 3 største markeder (Australien, UK og Tyskland) stod for hele 85% af omsætningsfaldet i 2016 fra 373,6 mio. EUR til 338,6 mio. EUR. I Tyskland er ledelsen udskiftet efter uregelmæssigheder, mens Brexit er den naturlige forklaring for UK. Det er altså faktorer, som i bedste fald kan betegnes som engangseffekter.

Den fuldstændige opbremsning i UK i 2. halvår 2016 kan næppe blive meget værre i 2017, selvom sammenligningstallene for de første 2 kvartaler vil være svære. I Tyskland må vi også forvente en bedring, mens Australien er lidt mere kompliceret. Direkte adspurgt om den væsentligste faktor for 2017-forventningen peger CEO Martin Thaysen nemlig overfor AktieUgebrevet på det australske marked. ”I Australien har vi stor fokus på at sprede kundesammensætningen, så vi kan få vendt udviklingen i omsætningen. Vi har været påvirket af en for stor centrering af kunder indenfor råvarer og minedrift, som stadig er præget af lav aktivitet trods stigende råvarepriser”.

Sammen med opstarten af en række nye kunder er der et rimeligt begrundet håb om, at forventningen om en 2017-omsætning på niveau med 2016 holder, selvom den frasolgte arkivforretningsomsætning på 18-19 mio. EUR falder fra. Forventningen dækker dermed reelt over en organisk vækst omkring 6%, som vil være mere end nok til at øge investorernes tillid til selskabet og 2020-målene.
Af øvrige interessante begivenheder i 2017 kigger vi efter den endelige closing af arkiv-frasalget og udmøntningen af planerne for at øge tilstedeværelsen i USA (læs opkøb), hvor man i dag ikke har det rigtige setup i forhold til at vinde ordrer hos de store amerikanske multinationale selskaber.

Santa Fe er fortsat en langsigtet case
Det er 2020-planen man som langsigtet investor skal købe sig ind i. Selskabet har trods den store tilbagegang i omsætningen formået at beskytte indtjeningen, hvilket mindsker risikoen for yderligere kursfald. Det betyder ikke, at indtjeningen p.t. isoleret set er attraktiv i forhold til værdiansættelsen, men det betyder, at indtjeningsvæksten kan blive solid, når først omsætningsvæksten vender tilbage, og de mange effektiviseringstiltag slår igennem.

Kan 2017-udmeldingen holdes, er Santa Fe igen en vækstvirksomhed, og det vil give helt andre fremtidsperspektiver – også fra et investorsynspunkt. Halvårsregnskabet den 30. august og de medfølgende kommentarer bliver det første væ-sentlige pejlemærke på det punkt.

Santa Fe er nu gældfrit, og det sætter alt andet lige en ret snæver grænse for yderligere deroute i aktiekursen. Aktien flirter lige nu med 2016-bunden og dermed også bunden i vort seneste kursmål på 55-65. Efter vores vurdering kan de næste par må-neder vise sig som et godt tidspunkt at positionere sig i aktien for den langsigtede investor, som frem mod 2020 bør kunne kigge efter en fordobling i kursen, hvis de udmelte planer holder.

læs hele udgivelsen her

Steen Albrechtsen

Børskurs på analysetidspunktet: 54,50                                             AktieUgebrevets kursmål (2-5 mdr.): 50-65

 

Intro-pris i 3 måneder

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

199 kr./måned

Normalpris 349 kr./måned

199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank