Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Sektortendens: Bankaktierne fik endnu et løft opad

Morten W. Langer

mandag 22. december 2025 kl. 9:00

Bank

De danske bankaktier leverede i den forgangne uge rigtig flotte afkast. Kombinationen af udsigt til stabile, og på sigt stigende, korte renter, samt en europæisk økonomi på vej langsomt fremad, er godt for bankernes indtjeningsudvikling.

Flere banker har allerede udmeldt ledelsernes forventninger til overskuddet næste år, og traditionen tro ligger de første bud på årets overskud meget lavt – og tager højde for alle mulige ulykker, eksempelvis markant højere udlånstab.

Det er efterhånden blevet en rituel stammedans, at de første udmeldinger er alt for lave, så der er grundlag for positive opjusteringer senere på året. Ja, måske allerede op til regnskaberne for første kvartal, og senest ved halvåret, med mindre verden falder sammen.

Vi er fortsat forbeholdne overfor bankaktierne, da vi efterhånden synes, at værdiansættelserne er noget anstrengte.

Kursstigningerne fredag på det amerikanske aktiemarked kan meget vel afspejler mønsteret fremad. Nemlig at de forventede kursstigninger bliver meget bredt funderet.

Fredag var der stigninger ikke kun til tech, men også health care, industri og finans. Det kan meget vel være en strømpil for bredden i de fremadrettede kursstigninger.

På vores hjemmebane var der gode plusser til cykliske aktier, som MTH, Aarsleff, FLS og Schouw. De defensive health care aktier og transportaktierne kørte nedad.

Ugens største taber var Shape Robotics med en halvering af kursen til godt to kroner. Vi har fulgt historien på sidelinjen, og der er ingen tvivl om, at den pressede likviditet, øget mistillid til CEO’en og frygt for urent trav tynger aktien hårdt.

Det skal dog bemærkes, at selskabets ledelse ikke har nedjusteret årsforventningen, at EIFO og Danske Bank er gået med til en betalingsordning, og at den nye bestyrelsesformand efter private aktieopkøb har stillet likviditetsbistand i udsigt.

På det grundlag må Shape ses som en case med meget høj risiko, men hvor aktien meget let vil kunne fordobles i forhold til den aktuelle børsværdi på 42 mio. kr.

Morten W. Langer

Sektortendens

Intro-pris i 3 måneder

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

199 kr./måned

Normalpris 349 kr./måned

199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank