Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Solar: Rekordafkast i 2020 blåstempler digital strategi

Morten Sørensen

torsdag 12. november 2020 kl. 7:00

Solar melder klart ud: Nu stiger væksten igen

Solars strategi er ifølge CEO Jens Andersen blevet blåstemplet under viruskrisen. Trods faldende omsætning har bygge- og industrileverandøren stigende indtjening, svulmende pengestrømme, stærkt faldende gæld og udsigt til et niveauskifte til et markant højere kapitalafkast i 2020.

En flerårig intensiv lære- og investeringsproces er baggrunden for, at Solar netop i virusåret 2020 sandsynligvis kan præstere et niveauskifte, når det gælder evnen til at skabe afkast af kapitalen. ROIC (Return On Invested Capital) er et afgørende nøglebegreb, der beskriver, hvor effektivt en virksomhed arbejder og skaber værdi.

Målet er, understreger CEO Jens Andersen, et ROIC på 12 procent efter skat i år. Hvis det niveau kan holde i de kommende år, vil bygge-, industriog infrastrukturleverandørens evne til at forrente kapitalen være ændret afgørende fra det niveau på gennemsnitligt 7,1 procent (og maksimalt 10 procent), som den har præsteret i de seneste ti år.

Efter første halvår er det annualiserede ROIC nået op på 10,2 procent mod 7,9 procent i den tilsvarende forudgående periode.

Udsigten til et rekordhøjt afkast i 2020 er ifølge Solars topchef resultatet af en flerårig systematisk transformationsproces. Digitaliseringen af Solar har rustet koncernen til markedsvilkårene i virusåret, hvor virksomheder, der er godt positioneret på nettet, har fået en fordel.

Solar har lært af små it-virksomheder
”Vi har med COVID-19-krisen fået en blåstempling af vores strategi”, siger Jens Andersen til Økonomisk Ugebrev. ”Ud af omsætningen på over 11 mia. kr. sælger vi cirka 7,5 mia. kr. over digitale platforme. I Danmark er Solars digitale andel over 80 procent, og jeg skønner, at hele branchens gennemsnit er på omkring det halve”, siger han.

Mens omsætningen er faldet omkring 1 procent i 1. halvår, er EBITDA i 1. halvår steget 20 procent, nettogælden faldet 29 procent og pengestrømme fra driftsaktiviteter er drejet fra minus 149 mio. kr. til plus 239 mio. kr. Der er sparet kraftigt på omkostninger til f.eks. rejser, der er afløst af digital kontakt. På sigt venter Solar nu, at rejseudgifterne kan halveres. For hele året forudses – uændret fra februar – et EBITDA på 40 mio. kr.

For Jens Andersen, der har været CEO siden 2017, er den første fase af en transformationsproces, der gik i gang under den foregående CEO Anders Wilhjelm, med læring og investeringer i it, nu til ende.

Udover de betydelige interne it-investeringer, som fortsætter i 2020, har Solar opkøbt andele i mindre it- virksomheder. De har i en periode givet adgang til afgørende viden om digitalisering. Solar-koncernen har nu lært, hvad den kunne. ”Det, vi skulle lære af dem, har vi nu adopteret”, siger Jens Andersen.

Derfor har Solar solgt sin andel i svenske BIM-object, der blev købt i 2017. Solar har nu ifølge Jens Andersen også lært, hvad koncernen skulle lære af andre mindre investeringer i specialiserede itvirksomheder. Men om de også er til salg, vil han ikke sige: ”Vi er jo også købmænd.”

Muligheden for et niveauskifte i Solars evne til at skabe afkast af kapitalen har ikke i udpræget grad afspejlet sig i aktiekursen. Halvårsmeddelelsen fik kursen på Solar B til at stige fra niveauet 260 til 325, og der er stadig et stykke vej tilbage til de 410 i 2018 og i særdeleshed til kursen på 780, som blev nået i 2007 – lige før finanskrisen.

Solar har før skuffet optimistiske forventninger. Selv om virksomheden gerne vil fremstå som – og vel også er – repræsentant for en fornyet digital handelssektor, kan den vanskeligt betegnes som en egentlig vækstvirksomhed.

Selv om Solar udviser dynamik og fremgang i første halvår, kan f.eks. konkurrenten Brdr. A&O Johansen (AO) stadig hævde sig med en EBITDA-margin i 1. halvår på 8,1 procent, hvor Solar præsterer 4,6 procent, og den tredje store børsnoterede bygge- og industrileverandør, Sanistål, 3 procent. Forskellen til AO kan man se som et slags efterslæb eller som et benchmark, der giver Solar nye og højere mål.

”Vi regner i øjeblikket på 2021 og forudser foreløbig et fladt marked – jeg ser ikke verden helt i sort”, siger Jens Andersen.

Morten A. Sørensen

Børskurs på analysetidspunktet 326,00

Kursmål (6 måneder) 402,00

Læs tidligere analyser af Solar her. Password er abonnent email, og adgangskode kan hentes her .

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Vi søger to studentermedhjælpere til Dansk Sygeplejeråds Økonomiafdeling
Region Hovedstaden
Dansk Sygeplejeråd søger regnskabskonsulent med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z
Region Hovedstaden
Strategisk Finans Partner i Forca
Region Hovedstaden
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Finance Manager
Region Syddanmark
Financial Controller
Region Nordjylland
Rigspolitiet søger en administrationschef til Bornholms Politi
Bornholms Regionskommune
Har du økonomisk og analytisk forståelse samt interesse for ledelsesbetjening? Vi søger to økonomikonsulenter til Sundheds- og Omsorgsforvaltningen
Region Hovedstade
Talstærk analytiker til analysekontor
Region Hovedstaden
Chef for Digitalisering og Økonomi
Region Sjælland
Kontorchef til Center for Økonomi og Koncern i Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement
Region Hovedstaden
Dansk Erhverv søger skattepolitisk fagchef
Regiopn Hovedstaden
Brænder du for klagesagsbehandling, har vi jobbet for dig
Region Hovedstaden
To medarbejdere til økonomistyring i Budgetenheden, Koncern Økonomi
Region Sjælland

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank