Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Vi nærmer os niveauet før den seneste store nedtur

Bruno Japp

lørdag 06. juli 2019 kl. 15:44

Den forløbne uges massive kursstigninger ville normalt have medført en stor optimisme for de kommende uger. Det kan heller ikke afvises, at det bliver en stærk sommer for aktiemarkedet, men det er ikke garanteret.

4ee54aea12f9bd09f529Stigningen skete nemlig fra et lavt udgangspunkt, og som det ses af figuren er Copenhagen Benchmark (CB) kun vendt tilbage til niveauet fra slutningen af april, hvor CB den 26. april lukkede i 1538. Derefter faldt indekset 5% i løbet af de næste fem uger, inden stemningen vendte i starten af juni.

Den aktuelle stigning skal ses i forhold til denne nedtur, og da CB i onsdags lukkede i 1542, havde indekset ret nøjagtigt genvundet tabet fra de seneste to måneders fald. Det er naturligvis positivt, men vi mangler stadig beviset på, at der også er kræfter til at løfte markedet højere op end i april. Den forsigtige investor afventer derfor en stigning i CB forbi 1577, inden han satser på et positivt marked. Det var nemlig her vi i august 2018 så den sidste top, inden CB indledte efterårets massive kursfald. Først ved et brud på den grænse bliver det relevant at tale om en positiv vending på aktiemarkedet.

94ae2d417b61d3c03543

 

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Relaterede nyheder

Jobannoncer

SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank