Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

Aftagende inflation i tyske delstater sender aktier op og renter ned

MarketWire

tirsdag 03. januar 2023 kl. 12:08

Der er i løbet af formiddagen tikket inflationstal ind fra flere af de tyske delstater som forret til eftermiddagens samlede tyske inflationsopgørelse.

De har vist markante og overraskende prisfald i årets sidste måned, og det sender renter og euro ned, mens aktiemarkedet stiger.

– De vidner stort set samstemmende om, at de tyske priser faldt i december. Det var også ventet på forhånd, men det tyder på, at prisfaldet er markant større end ventet. Det betyder også, at investorerne nu har lagt i kakkelovnen til en positiv overraskelse i form af et stort fald i den tyske inflation for december senere i da, skriver Søren Kristensen, der er cheføkonom hos Sydbank.

Det toneangivende tyske DAX-indeks stiger tirsdag ved middagstid 1,2 pct., mens renten på den tiårige tyske statsobligation er faldet 8 basispoint til 2,37 pct. siden mandag eftermiddag.

– Vores foreløbige beregninger viser, at den tyske HICP-inflation kan lande under 10 pct. På forhånd havde investorerne forventet en inflation på hele 10,7 pct. Hvis vi får ret, er der altså tale om en rigtig god nyhed, lyder det videre fra Søren Kristensen.

Det vil betyde mindre pres på tyske forbrugere og virksomheder, men betyder også at Den Europæiske Centralbank, ECB, kan holde lidt igen med renteløftene.

– Vi ser også positivt på de foreløbige tal, men man skal samtidig huske, at en hjælpepakke fra den tyske regering betyder markant lavere gasregning i december. Faktisk kan det være med til at trække energiregningen ned med næsten 10 procent sammenlignet med november. Derfor kan vi godt se inflationen stige igen i januar, skriver Sydbanks cheføkonom.

Samtidig vil inflationen renset for energi og fødevare næppe vise et tilsvarende fald, og derfor skal man ifølge Søren Kristensen være forsigtig med at fejre alt for tidligt.

– Vi vurderer nemlig langtfra, at det betyder, at ECB kan slappe af. Derfor ser 2023 fortsat meget svært ud for tysk økonomi. Det ændrer dog ikke på, at formiddagen har været fyldt med gode nyheder på inflationsfronten, skriver han.

.\\˙ MarketWire

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Udløber snart
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank