Den amerikanske økonomi voksede med 2,9 pct. i tredje kvartal i forhold til andet kvartal opgjort i annualiserede tal. I kvartalet før var væksten på 2,6 pct.
Det var desuden mere end væksten på 2,8 pct., som økonomer adspurgt af Bloomberg havde forudset.
Fremgangen kommer ovenpå tilbagegang i de to foregående kvartaler, påpeger Kristian Skriver, der er seniorøkonom i Dansk Erhverv, i en kommentar.
– Det er glædeligt nyt, at der stadig er damp på verdens største økonomi. Dermed er snakken om, hvorvidt USA er i recession effektivt skudt til hjørne. Med fremgangen afskrives dog ikke, at en recession venter rundt om hjørnet, skriver han og fortsætter:
– De amerikanske forbrugere er begyndt at tabe optimismen, og det kan være regulær gift, fordi privatforbruget er den vigtigste motor i amerikansk økonomi. Privatforbruget udgør i underkanten af 70 pct. af USA’s bnp. Forbrugerne taber optimismen, fordi den høje inflation suger købekraften ud af de amerikanske forbrugere. Dertil er renterne steget kraftigt siden årsskiftet.
Tallene onsdag viser, at det private forbrug steg 1,7 pct. i kvartalet. Til sammenligning var der blandt økonomerne ventet en forbrugsvækst på 1,6 pct.
Den amerikanske centralbank, Federal Reserve, har hævet renten flere gange i år for at få bugt med den høje inflation.
– Opstramningen af pengepolitikken har været meget hurtig. Rentestigningerne vil tage efterspørgsel ud af amerikansk økonomi. Det er en meget svær balancegang for centralbanken. Den amerikanske centralbank skal på den ene side lægge en dæmper på inflation og samtidig sikre at økonomien ikke taber alt dampen, så arbejdsløsheden stiger markant, påpeger Kristian Skriver.
Han venter, at økonomien vil bremse op i et kontrolleret tempo frem mod årsskiftet:
– Det er en meget svær balancegang for centralbanken. Den amerikanske centralbank skal lægge en dæmper på den uholdbart høje inflation og samtidig sikre at økonomien ikke taber alt dampen, så arbejdsløsheden stiger markant.
.\\˙ MarketWire







