Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

Analytiker ser Tryg nå 2024-resultatmål allerede i 2023

MarketWire

fredag 27. januar 2023 kl. 16:42

Forsikringskoncernen Tryg er rigtigt godt på vej mod at nå det indtjeningsmål, der blev meldt ud i forbindelse selskabets kapitalmarkedsdag i november 2021.

Målet for 2024 ses allerede mødt i 2023, vurderer Danske Bank i et analysenotat efter Trygs årsregnskab for 2022, der blev offentliggjort torsdag.

– Det nye Tryg er ved at tage form, og vi ser vejen til et forsikringsteknisk resultat på 7,3 mia. estimeret i 2023 og 7,8 mia. estimeret i 2024 som godt asfalteret, skriver Asbjørn Nicholas Mørk.

Dermed har Tryg ifølge analytikeren kurs mod at ende 2023 inden for det spænd mellem 7,0 og 7,4 mia. kr., som egentlig først var målet i 2024.

Til sammenligning kom Tryg ud af 2022 med et forsikringsresultat på knap 6,2 mia. kr. Danske Bank-analytikeren har efter regnskabet opdateret skønnene for de komponenter, der skal hjælpe Tryg til at lukke hullet op til målsætningen.

Han ser Tryg have solid medvind på flere fronter, der opvejer modvind på valutafronten, hvor en svækket svensk og norsk valuta trækker ned.

– Ifølge vores tal er der kun en valutamodvind i 2023 i forhold til 2022 på 0,2 mia. kr., hvilket overskygges af en medvind på 0,4 mia. kr. fra stigende renter.

– Derudover bør rejseforsikringer og synergier tilføje yderligere 0,4 mia. kr., hvilket efterlader os med 7,3 mia. kr. i estimeret teknisk overskud i 2023 og med 7,8 mia. kr. i 2024, skriver Asbjørn Nicholas Mørk.

Danske Bank fastholder efter regnskabet anbefalingen “køb” af Tryg-aktien med et kursmål på 190 kr.

Tryg-aktien ligger fredag ved 16.20-tiden 1,9 pct. – 3,1 kr. – lavere i 156,25 kr. Fredag handler aktien uden et udbytte for fjerde kvartal på 1,6 kr. per aktie.

.\\˙ MarketWire

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Udløber snart
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank