Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

Bavarian Nordic mere end fordobler salget af rabiesvacciner

MarketWire

onsdag 09. november 2022 kl. 8:26

Bavarian Nordic har i tredje kvartal mere end fordoblet salget af sin vaccine mod hundegalskab, Rabipur/RabAvert, i forhold til samme periode året før.

Omsætningen på vaccinen opgøres til 338 mio. kr. i tredje kvartal mod 160 mio. kr. i samme periode sidste år.

– Det repræsenterer en vækst på 111 pct. på årsbasis drevet af fortsat og betydelig markedsvækst i USA og Tyskland, som repræsenterer de to største markeder.

Væksten i salget af Rabipur/RabAvert var markant større, end de 50 pct., som analytiker Søren Løntoft Hansen fra Sydbank på forhånd havde ventet.

Bavarian oplyser, at det amerikanske marked demonstrerede stærk vækst i tredje kvartal og nåede en år-til-dato vækst på 31 pct. sammenlignet med sidste år.

– RabAvert har nu en markedsandel på omkring 67 pct., hvilket er lidt over niveauet før en periode med manglende lagre i slutningen af 2019 og i første halvdel af 2020.

I Tyskland, hvor Rabipur især bliver brugt som rejsevaccine, er markedet vokset hele 344 pct. hidtil i år, men alligevel er markedet ikke fuldt ud kommet sig fra covid-19-pandemien, skriver Bavarian.

– Rabipur opnåede en markedsandel på 95 pct., lidt over niveauet i 2021, skriver selskabet.

I årets først ni måneder har Bavarian solgt Rabipur/RabAvert for 689 mio. kr., hvilket er 87 pct. mere end året før.

Udviklingen fremhæves også af Bavarians finansdirektør, Henrik Juuel, selvom det i endnu højere grad har været selskabets vacciner mod abekobber, som der har været fokus på de seneste måneder.

– Det er abekopper, der har drevet væksten, men det er også vores rabies-forretning og en enorm vækst i USA. Vi har holdt fast i og vundet lidt markedsandele der, så det har også bidraget rigtig positivt til kvartalet, siger han i et interview med MarketWire onsdag morgen.

Mens vaccinen mod rabies har leveret stærk vækst, så er salget af Encepur mod flåtbåren hjernebetændelse i år faldet med 13 pct. til 275 mio. kr. I tredje kvartal specifikt faldt salget til 62 mio. kr. fra 72 mio. kr. i samme periode sidste år.

Her havde analytiker Søren Løntoft Hansen fra Sydbank ventet en lille stigning i salget til 75 mio. kr.

Bavarian siger dog, at det tyske marked i tredje kvartal fortsatte den positive vækst, der startede i andet kvartal 2022 efter en periode med markedsfald. Udviklingen dækker også over nogle lagerudsving, og der har også været en situation med midlertidige manglende forsyninger i tredje kvartal, hvilket ifølge selskabet er løst nu.

.\\˙ MarketWire

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank