Det britiske pund fortsætter tirsdag de seneste ugers styrkelse mod dollar, selvom et medlem af den britiske centralbank, Bank of England, nu ikke afviser, at renten skal sættes ned igen.
Det skriver Guardian.
Pund koster tirsdag eftermiddag 1,2475 dollar mod 1,2390 dollar mandag. Og den britiske valuta var kortvarigt styrket til 1,2521 dollar på trods af udmeldingen.
Pund blev svækket med mere end 10 pct. i 2022, men i år er den til gengæld den bedst præsterende valuta i G10 med et plus på 3,4 pct. Men træerne vokser dog ikke ind i himlen. Pund er fortsat 15,5 pct. under det niveau, det var i i juni 2016 kort for briterne stemte for at forlade EU.
Silvana Tenreyro, der er medlem af Bank of Englands (BoE) rentekomité, siger, at centralbanken formentlig vil begynde at sætte renten ned tidligere end ventet.
– Jeg forventer, at det høje nuværende niveau for renten vil kræve en tidligere og hurtigere nedgang for at undgå, at inflationen rammer under målsætningen, siger hun på et møde tirsdag.
Bank of England hævede i sidste måned renten for 11. gang i træk – til 4,25 pct.
Ifølge Bloomberg venter 82 pct. af markedet, at centralbanken vil sætte renten op med 0,205 pct. på mødet den 11. maj, hvilket i praksis vil sige en renteforhøjelse på 25 basispoint – og en rentetop ventes at blive ramt den 21. september i 4,592 pct.
.\\˙ MarketWire