Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

Cheføkonom i AL: Tyske inflationstal ændrer ikke på udsigten til nye rentehop

MarketWire

torsdag 30. marts 2023 kl. 14:28

Den tyske inflation aftog gevaldigt i marts, men lå en smule højere end ventet af økonomer, og det aftagende prispres ændrer ikke på udsigten til fortsatte rentehop fra Den Europæiske Centralbank, ECB.

Det vurderer Jeppe Juul Borre, cheføkonom i Arbejdernes Landsbank, i en kommentar til eftermiddagens tyske prisstatistik.

Den viste, at de tyske forbrugerpriser steg med 7,4 pct. på årsbasis i marts mod ventet 7,3 pct. ifølge Bloomberg. I forhold til niveauet i februar på 8,7 pct. er der dog tale om et stort dyk.

– Den tyske inflation brager ned. Der bliver med det her hugget det største stykke af inflationen i mere end 30 år. Det var dog ventet, og der er også lidt malurt i dagens tal. Men uanset er det en kærkommen bekræftelse, at den overordnede inflation løsner grebet, skriver Jeppe Juul Borre i et notat.

Inflationen er dog stadig høj og skal presses meget længere ned, og faldet i inflationen i marts skyldes i langt overvejende grad basiseffekter fra energipriserne, som steg kraftigt for præcist et år siden.

– Prispresset er stadig til stede i Tyskland, og den europæiske økonomi som helhed. Derfor kommer dagens tal ikke til at gøre en forskel for pengepolitikken hos ECB og udsigten til fortsatte rentestigninger, vurderer Jeppe Juul Borre.

.\\˙ MarketWire

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Udløber snart
SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank