Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

Danmark: Forbrugertilliden bedret i december – rammer trist rekord -NY

MarketWire

tirsdag 20. december 2022 kl. 8:19

Den danske forbrugertillid bedredes en smule i december, selv om der er tale om et historisk lavt årsgennemsnit.

Overordnet steg forbrugertilliden til minus 28,9 fra minus 30,4 måneden før.

Det fremgår af tal fra Danmarks Statistik.

– Året slutter hermed med et årsgennemsnit på minus 22,2, hvilket er det absolut laveste årsgennemsnit i statistikkens historie. Til sammenligning sluttede finanskriseårene 2008 og 2009 med årsgennemsnit på henholdsvis minus 7,7 og minus 5,0, skriver Danmarks Statistik.

Indikatorerne for familiens situation og Danmarks økonomiske situation i dag er henholdsvis minus 5,3 og minus 56,5, hvor gennemsnittet for disse indikatorer i det seneste halve år er henholdsvis minus 7,6 og minus 55,0. Forventningerne til fremtiden ligger uændret fra sidste måned i minus 11,7.

Bedring til trods er forbrugertilliden fortsat værre end under den anden oliekrise i slutningen af 70’erne, finanskrisen og senest pandemien, skriver Palle Sørensen, der er cheføkonom i Nykredit, i en kommentar.

– Det er formentlig bedringen på energimarkederne og en faldende inflation, der har gjort forbrugerne mere optimistiske. For der er fortsat en spirende optimisme i forhold til den europæiske gaskrise. Vi har således set ret markante fald i både el- og gaspriser – både på spot- og futuresmarkederne i forhold til august, fremgår det.

– Og selv om priserne er steget ret betydeligt siden bunden i november, så er vi stadigvæk er godt stykke fra niveauerne tidligere på året. Det bør lune lidt i danskernes mildest talt udfordrede privatøkonomier, fortsætter Palle Sørensen.

Humøret er stadig trykket af alt fra uventede fyringer, ringere købekraft og højere elregninger. Samtidig svinder danskernes formuer ind, aktierne taber højde, og boligpriserne falder sideløbende med pensionsopsparingerne.

– Meget bedre bliver det ikke, når vi ser på danskernes lønfremgang, der i øjeblikket ligger historisk langt fra de generelle prisstigninger. Stort set alle danskere oplever derfor, at deres rådighedsbeløb falder markant i øjeblikket, og samtidig ser perioden med forhøjet inflation ud til at blive længere og længere.

– Det forventes dog fortsat, at danskerne vil vinde det tabte tilbage i løbet af cirka fire år, vurderer Palle Sørensen.

.\\˙ MarketWire

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank