Den fortsat høje inflation i Sverige kan særligt mærkes, når svenskerne går i supermarkedet.
Det vurderer Kristian Skriver, seniorøkonom i Dansk Erhverv, i en kommentar af de svenske inflationstal, der blev offentliggjort fredag.
– Det er godt nyt for de svenske forbrugere, at inflationen falder markant, men under overfladen er der problemer, fordi priserne er steget meget den seneste måned. Det er markant højere, end hvad godt er, skriver Kristian Skriver.
Ifølge seniorøkonomen er priserne på blandt andet svenske fødevarer steget med 19,7 pct. det seneste år.
Inflationen aftog i marts til 10,6 pct. fra 12 pct. i februar, men selv om inflationen aftager, er priserne steget med 0,6 pct. i samme periode.
– Den høje inflation dæmper købekraften hos svenskerne, som vil komme til at holde igen med forbruget. Det vil mærkes herhjemme hos de mange danske virksomheder, der eksporterer til Sverige, skriver Kristian Skriver.
Kursen for en svensk krone er for nuværende på 0,66 kr.
Estimaterne på inflationen i Sverige for marts lød ifølge Bloomberg News på 11 pct. på årsbasis og 0,9 pct. på månedsbasis.
.\\˙ MarketWire