Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

Efter rygte om mindre rentehop i marts: 50 bp er stadig bedste bud

MarketWire

onsdag 18. januar 2023 kl. 9:20

Den franske centralbankchef François Villeroy de Galhau, som også er rådsmedlem i Den Europæiske Centralbank, ECB, ser terminalrenten i eurozonen nå toppen til sommer og venter, at den vil blive på det niveau, så længe det er nødvendigt for at sikre prisstabiliteten.

Det siger han i et interview med Bloomberg News i forbindelse med det årlige World Economic Forum-møde i schweiziske Davos, hvor Villeroy onsdag blandt andet deltager i en session med titlen “Banking in the Eye of the Storm”.

I forhold til inflationen vurderer han, at den vil toppe i første halvdel af året, og at den vil returnere til målsætningen i slutningen af 2024 eller i starten af 2025.

Villeroy ser ikke nogen risiko for, at banken kommer til at stramme pengepolitikken for meget, og ECB-chef Christine Lagardes guidance om, at renterne hæves med 50 basispoint ad gangen betegner han som “fortsat validt”.

Det er dog for tidligt at sige, hvad der måtte være behov for af sandsynlig stramning på ECB-mødet i marts.

– Vi har meget klart sagt, at vi beslutter os fra møde til møde, vi er datadrevne, så det er for tidligt at spekulere i, hvad vi vil gøre til marts.

– På det sidste rentemøde i december sagde Lagarde: “Vi må forventes at hæve renten med en hastighed på 50 basispoint i nogen tid”. Disse ord er stadig valide i dag, siger Villeroy.

ECB holder sit næste rentemøde den 2. februar, hvor der er en klar forventning om, at der venter endnu en renteforhøjelse formentlig på 50 basispoint, mens der er større usikkerhed om, hvad der kommer til at ske på det efterfølgende møde den 16. marts.

Tirsdag citerede Bloomberg unavngivne ECB-kilder for udtalelser om, at ECB overvejer at dæmpe stramningerne yderligere. Før mødet tilbage i december lå stramningerne på 75 basispoint, men der blev trappet ned i december til en stramning på 50 basispoint.

.\\˙ MarketWire

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Udløber snart
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank