Logitech dykker 6,3 pct. til 45,84 schweizerfranc, efter at den schweiziske GN Audio-rival har leveret en skuffende prognose for første halvår af det nye skæve regnskabsår.
Det fremgår af en meddelelse forud for selskabets kapitalmarkedsdag.
Den schweiziske forbrugerelektronikkoncern, der blandt andet er kendt for at lave computermus, tastaturer og headset, venter i første halvdel af regnskabsåret 2023/24, der begynder 1. april, at nå en omsætning på 1,8-1,9 mia. dollar samt en driftsindtjening på 160-190 mio. dollar.
Her ventede analytikere adspurgt af Bloomberg News et salg på 2,15 mia. dollar og en driftsindtjening på 263 mio. dollar.
Hos analytikerkorpset er der bekymringer at spore, hvor analytiker Michael Foeth fra Vontobel pointerer, at den svage prognose for første halvår afspejler ugunstigt forbrugermiljø og sandsynligvis høje lagerniveauer.
At Logitech kun leverer en prognose på et halvt år indikerer ifølge Vontobels analytiker også, at sigtbarheden fortsat er lav, da selskabet normalt vejleder for hele året.
– På kort sigt fortsætter vi med at vinde markedsandele i vores nøglekategorier, mens vi tilpasser vores omkostningsstruktur til markedsstørrelsen, siger koncernchef Bracken Darrell .
Forventningerne til 2022/23 bliver gentaget, og det pointeres, at regnskabsåret har været et transitionsår for Logitech, da selskabet fortsætter med at navigere en række eksterne modvinde.
På børsen i København ligger GN med et fald på 1,3 pct. i 154,65 kr., og Demant, der også har eksponering mod headset i sin Epos-forretning, taber 1,5 pct. til 212,10 kr.
.\\˙ MarketWire







