Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

Italien udsteder tsunamivarsel efter tyrkisk jordskælv

MarketWire

mandag 06. februar 2023 kl. 6:34

Italien udsteder et varsel om en mulig tsunami som følge af et voldsomt jordskælv i Tyrkiet og beder folk ved kysten søge højere op.

Det skriver det italienske nyhedsbureau Ansa.

– Varslet indikerer, at det er muligt, at der er en alvorlig fare for folk, som befinder sig nær kysten, særligt i områder, som ligger lavt eller endda lavere end vandspejlet, skriver myndighederne ifølge Ansa.

– Selv en bølge på en halv meter kan skabe farlige oversvømmelser og meget stærk strøm.

Jordskælvet i Tyrkiet skete klokken 02.17. Det udløste en lang række efterskælv, som har fået adskillige bygninger i flere tyrkiske byer – men også i flere syriske byer – til at styrte sammen.

Flere end 100 mennesker er allerede mandag morgen meldt omkomne, og adskillige flere regnes stadig at være begravet i murbrokker.

Det italienske tsunamivarselscenter, CAT, skriver, at det løbende vurderer data fra italienske seismologer.

– Nødberedskabet i samarbejde med INGV, Ispra og SNPC (italienske myndigheder, red.) fortsætter med at oplyse om udviklinger i hændelsen, skriver Italiens beredskabsstyrelse i en pressemeddelelse.

Omkring klokken 05.00 er der langtfra overblik over situationen, men dødstallene stiger fortsat i både Tyrkiet og Syrien. Mindst 53 er døde i Tyrkiet, melder myndigheder ifølge nyhedsbureauet AFP, og tallet ventes at stige.

Også i Syrien er der døde. Mindst 42 er døde på tværs af tre regioner i Syrien ifølge statsmedier. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

I flere provinser i Tyrkiet er der mange kollapsede bygninger. Det gælder både Osmaniye-provinsen, Diyarbakir-provinsen og Malatya-provinsen. I sidstnævnte er mindst 140 bygninger styrtet sammen, oplyser guvernør Hulusi Sahin ifølge nyhedsbureauet AP.

Jordskælvet ramte i en dybde af cirka 17,9 kilometer i nærheden af byerne Gaziantep og Osmaniye ifølge Den Amerikanske Geologiske Undersøgelse (USGS). Det indtraf klokken 02.17 dansk tid.

/ritzau/

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Udløber snart
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank