Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

Japanske banker er ikke tynget så hårdt af AT1-obligationskrise

MarketWire

tirsdag 28. marts 2023 kl. 6:34

Siden den tvungne UBS-feberredning af Credit Suisse for godt en uge siden satte AT1-obligationer i søgelyset, har renterne på den type gæld været markant stigende.

Men det gælder ikke for gæld udstedt af japanske banker, der – modsat de europæiske – har været overbevisende stabile på trods af den fremherskende kreditfrygt.

Globalt steg renterne på AT1 udstedt af banker for at opbygge kapitalbuffere, til 10,2 pct. den 20. marts efter at have ligget i intervallet 7-8 pct. indtil starten af måneden ifølge ICE BofA Contingent Capital Index.

Men renterne på AT1-obligationer i yen udstedt af japanske banker har kun bevæget sig i intervallet 1 pct.

– Japan har allerede gennemgået sin egen finanskrise, der begyndte i 1990’erne, hvilket førte til vedtagelse af konkurslove, der præciserede håndteringen af AT1-obligationer, siger senioranalytiker Takayuki Atake fra SMBC Nikko Securities i Tokyo til Nikkei Asia.

Analytikeren peger på, at AT1-obligationer udstedt af japanske banker kommer med en klausul, der letter inddrivelsen af hovedstolen under visse omstændigheder, og det giver investorerne en grund til at forholde sig i ro.

Ser man på de andre globale banker, steg AT1-renterne hos UBS fra 7,5 pct. i slutningen af februar til 9,3 pct. frem til slutningen af sidste uge. Renterne på Barclays’ AT1’er steg til 9,4 pct. fra 8 pct., mens de på Hongkong-baserede Bank of East Asia steg til niveauet 10 pct.

AT1’er udstedes med klausuler, der gør det muligt for udstederne at konvertere, reducere eller slette obligationernes hovedstol for at bevare deres tier 1-kapital – såkaldt kernekapital.

AT1-obligationerne kom i søgelyset i forbindelse med redningen af Credit Suisse, fordi bankens obligationer af den type i forbindelse med overdragelsen til UBS blev nedskrevet til nul og efterlod obligationsejerne med et enormt tab.

.\\˙ MarketWire

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Udløber snart
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank