I kølvandet af Jyske Banks opjustering har svenske SEB hævet kursmålet med 25 pct. til 500 kr. fra tidligere 400 kr.
Anbefalingen gentages på “hold”.
Det fremgår af data fra Bloomberg News.
Jyske Bank opjusterede onsdag sine forventninger efter et stærkt fjerde kvartal, som bød på større indtægter i på grund af det stigende renteniveau, et højt aktivitetsniveau, positive kursreguleringer og gunstige finansielle markeder.
Banken med hovedsæde i Silkeborg venter nu et samlet nettoresultat for 2022 på ca. 3,8 mia. kr. eksklusive engangsomkostninger på godt 0,1 mia. kr. i forbindelse med køb og integration af Handelsbanken Danmark i 2022.
Tidligere var forventningen et resultat efter skat i den øvre ende af intervallet 3,0-3,4 mia. kr. eksklusive engangsomkostninger.
Det forventede resultat per aktie for hele 2022 er opjusteret til ca. 56 kr. før engangsposter fra et tidligere ventet resultat per aktie i den øvre ende af intervallet 44-50 kr.
Banken har endvidere meldt ud, at flere filialer skal lukkes eller sammenlægges. Det skrev Finanswatch torsdag.
Planen er som udgangspunkt at sammenlægge filialer i byer, hvor der er overlap mellem Jyske Banks og Handelsbankens filialer. Dog kan det i større byer komme på tale med flere filialer.
Aktien faldt torsdag marginalt til 496 kr.
.\\˙ MarketWire







