(Opdateres)
A.P. Møller-Mærsk har ingen interesse i at købe den tyske logistikgigant DB Schenker, som hovedejeren – den tyske stat – sidste år gav grønt lys til at sælge.
Sådan lyder det klare svar fra topchef Vincent Clerc på et pressemøde onsdag.
– Nej til DB Schenker, siger Vincent Clerc direkte adspurgt til muligheden.
Den tyske gigant har siden salgsrygterne begyndte at svirre været et varmt opkøbsemne, som særligt er blevet sat i forbindelse med altid opkøbssultne DSV.
Også A.P. Møller-Mærsk er dog blevet nævnt på grund af selskabets strategi om at vokse i logistik, som undervejs har ført flere opkøb med sig. Det har dog altid været mindre opkøb, der ofte er omtalt som “bolt ons”, som let kan føjes til forretningen. Og den strategi holder den nye topchef fast i.
– Jeg tror ikke, at der er mulighed for at skabe langsigtet værdi for aktionærerne ved at lave en kæmpe handel. Der er så store kulturelle udfordringer, og der er så stor risiko for, at man mister en stor del af det, man køber. Der er meget få eksempler på det, siger han.
Han uddyber, at A.P. Møller-Mærsk går efter at vokse organisk frem for alt, og at man udover det køber sig til kompetencer, der kan blive indlemmet i forretning.
– Vi tror på, at vi er bedst til at gøre det selv, siger han.
Som en del af opkøbene inden for logistik har Mærsk det seneste år blandt andet indkøbt Pilot Freight Services og Martin Bencher Group. Tidligere er amerikanske Performance Team, svenske KGH Custom Services, Hongkong-baserede LF Logistics, den hollandske logistikvirksomhed og pakketjeneste B2C Europe, amerikanske Visible Supply Chain Management og portugisiske Huub føjet til listen.
.\\˙ MarketWire