Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

Nytiltrådt Mærsk-topchef sætter nyt ledelseshold – vokser til 16 fra 7

MarketWire

tirsdag 10. januar 2023 kl. 9:37

Vincent Clerc er klar med sit nye ledelseshold og en ny organisationsstruktur i A.P. Møller-Mærsk, efter at han overtog rollen som topchef ved årsskiftet.

Det fremgår af en meddelelse fra Mærsk.

Det indebærer, at den øverste ledelse vokser til 16 personer fra tidligere syv. Seks af medlemmerne er kvinder, og ifølge Børsen har de 16 personer et aldersspænd på 20 år og er fordelt på ni nationaliteter.

Det er de personer, der skal stå i spidsen for den næste fase af Mærsks strategi, fremgår det af meddelelsen.

Ændringerne vil gælde fra 1. februar 2023.

– Jeg er meget glad for at annoncere vores nye Executive Leadership Team. Holdet indebærer ledere med en lang ansættelsestid i Maersk og ledere med erfaring uden for virksomheden, hvilket medfører en større mangfoldighed både i forhold til tankegang, alder, køn og nationalitet, siger Vincent Clerc i meddelelsen.

Den nye struktur fordeler 15 roller og ansvarsområder udover det absolutte topjob, som Vincent Clerc overtog fra Søren Skou ved årsskiftet. Vincent Clerc var indtil da øverste chef for den vigtige søforretning.

– Vi står over for udfordrende globale økonomiske udsigter, et marked, der bløder op, og samtidig ønsker vores kunder markant at forbedre deres forsyningskæder, for at de kan blive mere modstandsdygtige og agile. Det skaber både et presserende behov og unikke muligheder, siger Vincent Clerc.

Den tidligere ledelse bestod udover Søren Skou og Vincent Clerc af Henriette Hallberg Thygesen, Patrick Jany, Navneet Kapoor, Caroline Pontoppidan og Susana Elvira.

Dermed tæller de nye navne Aymeric Chandavoine, Ditlev Blicher, Johan Sigsgaard, Karsten Kildahl, Katharina Poehlmann, Keith Svendsen, Narin Phol, Rabab Boulos, Rotem Hershko og Silvia Ding.

OVERBLIK OVER DEN NYE LEDELSE:

Vincent Clerc, Chief Executive Officer of A.P. Moller-Maersk

Aymeric Chandavoine, President, Europe Region

Caroline Pontoppidan, Chief Corporate Affairs Officer & General Counsel

Ditlev Blicher, President, Asia Pacific Region

Henriette H. Thygesen, Chief Delivery Officer

Johan Sigsgaard, Chief Product Officer – Ocean

Karsten Kildahl, Chief Commercial Officer & Latin America, Africa, and West – Central Asia

Katharina Poehlmann, Head of Strategy

Keith Svendsen, Chief Executive Officer of APM Terminals

Narin Phol, President, North America Region

Navneet Kapoor, Chief Technology & I nformation Officer

Patrick Jany, Chief Financial Officer

Rabab Boulos, Chief Infrastructure Officer

Rotem Hershko, Chief Product Officer – Logistics & Services

Silvia Ding, Head of Transformation

Susana Elvira Meire, Chief People Officer

Kilde: A.P. Møller-Mærsk

.\\˙ MarketWire

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.