Pandora melder om en god start på 2023, efter at smykkevirksomheden i fjerde kvartal havde mere fart på salget end ventet af analytikerne.
– Vi sluttede 2022 godt af. På trods af det makroøkonomiske pres på forbrugerne og covid-19-modvind i Kina, fortsætter vi med at levere solid vækst i forhold til præ-pandemiske niveauer.
– Vi har startet 2023 godt, og er vi overbeviste om, at transformationen af brandet i løbet af de sidste par år sætter Pandora i en god position til at håndtere modgang og komme stærkere frem, siger Pandoras topchef, Alexander Lacik, i sit årsregnskab onsdag morgen.
Pandora præsenterer i regnskabet for første gang en prognose for 2023. Her spiller selskabet ud med en forventning om en organisk vækst på mellem minus 3 og plus 3 pct. og en driftsmargin, EBIT, på omkring 25 pct.
– I 2023 vil vi fortsætte med at eksekvere vores strategi, tage markedsandele og accelerere ekspansionen i netværket, mens der tages forsigtige omkostningsforanstaltninger for at beskytte marginer, siger Alexander Lacik.
I regnskabet skriver Pandora endvidere, at den nuværende aktivitet i 2023 viser en solid udvikling “med en god, bredt baseret stigning i sell-out-væksten”.
– Dette er i en udstrækning hjulpet af et lettere sammenligningsgrundlag på grund af omicron og tidligere produktlanceringer end sidste år. Ikke desto mindre er Pandora tilfreds med den underliggende aktivitet, som fortsætter på linje med fjerde kvartal 2022, skriver Pandora.
.\\˙ MarketWire







