Luftfartsselskabet SAS kan nu sætte flueben ud for et af sine delmål på rejsen mod en rekonstruktion. Selskabet har netop indgået aftale med yderligere to flyudlejere, som står for 13 fly, om nye vilkår i leasingaftalen, og derved er SAS nået til vejs ende i forhandlingerne med flyudlejere under sin rekonstruktion.
I alt er der i løbet af processen indgået aftale med 15 flyudlejere om sammenlagt 59 fly.
– Gennem de ændrede leasingaftaler venter SAS at nå målsætningen om årlige omkostningsbesparelser på mindst 1 mia. svenske kr. i reducerede udgifter til flyleje og årlige cash-flow-påvirkende poster relateret til finansiering af fly, skriver SAS.
Aftalerne er ifølge SAS en vigtig del i arbejdet med at nå 7,5 mia. svenske kr. i årlige besparelser, som er en del af SAS Forward-planen.
SAS er aktuelt under konkursbeskyttelse i USA, mens rekonstruktionen står på, og den nye aftale er derfor betinget af godkendelse fra domstolen i New York.
SAS’ samlede flyflåde ventes nu at bestå af 134 fly. Heraf er 22 ejet af SAS, 35 fly er hentet ind gennem kontrakter med tredjepartsleverandører, mens 77 fly er genstand for forskellige former for finansieringsordninger.
.\\˙ MarketWire







