Sydbank har tilbageført de millioner kroner, banken havde hensat til corona på 325 mio. kr. samt en hensættelse til svinebønder på 60 mio. kr., da der ikke længere er brug for dem.
I stedet er der nu hensat samlet en halv mia. kr., hvor af de 400 mio. kr. er møntet til erhvervslivet og de resterende millioner til privatkunderne.
At der nu hensættes 400 mio. kr. til erhvervskunderne skyldes, at sigtbarheden makroøkonomisk er tåget.
– Vi har faktisk et erhvervsliv, der har været i god gænge i år til dato. Men nu kigger vi jo – som alle andre – ind i en økonomi, der er mere uforudsigelig med inflation og højere renter. Vi kigger ind i meget stor makroøkonomisk usikkerhed og det er faktisk også det, vi kalder vores buffer nu, siger Karen Frøsig, direktør i Sydbank, i et interview med MarketWire.
Det er blandt andet inflationen, der rammer globalt men i særdeleshed også i eurozonen, hvor Sydbank qua Danmark har sine forretninger.
– Vi har centralbanker, der ind i mellem næsten virker som om, de ikke ved, hvordan de skal håndtere det. De er kommet meget sent i gang og kommer nu med nogle meget voldsomme rentestigninger. Det giver en usikkerhed – og de har jo på inden måde tæmmet inflationen. Så vi kan vel se ind i, at der kommer mere, siger Sydbank-direktøren.
Hun peger også på krigen i Ukraine, der bidrager til usikkerhed. Forsyningskæderne, hvor russerne senest har suspenderet fødevareaftalen, skyhøje energipriser, og priserne på brændstof.
– Vi ved også, at virksomhederne ligger med et vist varelager, og går alting i stå – ja, så er det heller ikke sagen. Så der er rigtig meget, siger Karen Frøsig om fremtiden.
Hun fastslår dog, at der endnu ikke er noget at spore hos virksomhedskunderne:
– Når vi får regnskaber ind fra de enkelte virksomheder, så går det faktisk rigtigt fint. Så det er simpelthen den her usikkerhed, der ligger bag de 400 mio. kr., hvor vi alle sammen sidder og venter på, hvad der kommer.
ILLIKVIDT BOLIGMARKED
Sydbanks hensættelse til de private kunder er på 100 mio. kr. Sydbankdirektøren påpeger, at privatkunderne i særdeleshed er ramt af de høje energipriser, og at det er hårdt for privatøkonomien.
– Og ser vi på fødevarepriserne, så er de jo nærmest eksploderet. Der er ingen tvivl om, at der er privatkunder, der vil få det vanskeligt, siger Karen Frøsig og fortsætter:
– Lige nu synes jeg, at vi har det bedste værn, og det er, at vi har fuld beskæftigelse stort set. Hvis der kommer arbejdsløshed på et tidspunkt, så bliver det rigtigt hårdt for de privatkunder, det går ud over. Vi er nødt til at reservere noget, for det er ikke urealistisk, at der kommer noget.
Hun ser dog ikke umiddelbart store prisfald på boligmarkedet:
– Vi har et husmarked, der er blevet totalt illikvidt. Derfor tror jeg ikke, vi kommer til at se prisfald på boligmarkedet for alvor, for folk ligger med nogle relative billige lån – og de ligger egentlig godt og bliver boende, påpeger Karen Frøsig.
.\\˙ MarketWire







