Den regnfulde start på 2023 har fået flere kunder end normalt til at henvende sig til Topdanmark. Og med fredagens regnvejr forventes endnu flere kunder at henvende sig.
Siden onsdag har forsikringsselskabet modtaget cirka seks gange så mange anmeldelser om vandskader som normalt, oplyser Topdanmark i en pressemeddelelse.
Allerede inden regnen onsdag, hvor der i snit faldt 21,1 mm var jorden mættet med vand “efter tre sjaskvåde uger,” skriver DMI på sin hjemmeside.
– Den kommende uge byder fortsat på store mængder nedbør, hvilket øger risikoen for oversvømmelser, da åer og vandløb kan gå over deres bredder. Især Jylland står for skud, lød det fra DMI i starten af året.
Topdanmark har indtil nu modtaget flest skadesanmeldelser fra kunder i Region Hovedstaden efterfulgt af Syd- og Sønderjylland. De fleste anmeldelser skyldes utæt tag og ældre kældre.
– Vi forventer fortsat travlhed de kommende dage og har flere medarbejdere end normalt på vores telefoner og er i tæt dialog med skadeservicefirmaerne, siger Helene Ibsen, der er boligchef i Topdanmark.
.\\˙ MarketWire







