Samfundsansvar

Nykredit Invests klimastrategi accepterer kul og olie fra tjæresand

Joachim Kattrup

mandag 01. marts 2021 kl. 19:09

Det fremgår af Nykredit Invests klimastrategi, at alle aktier og obligationer bliver screenet fire gange om året. De børsnoterede selskaber skal leve op til Parisaftalen, hedder det. Men alverdens kul- og olieselskaber er alligevel rigt repræsenteret i fondene, herunder olieselskaber, der øger olieproduktionen fra tjæresand. Selskaber, Nykredit ellers hævder er eksklusionsgrundlag.

Nykredit Invests investeringsfonde erklærer at leve op til en klimastrategi, som ekskluderer selskaber, der producerer kul eller tjæresand og ikke omstiller sig i henhold til Parisaftalen.

Klimastrategien sigter altså mod, at fossile selskaber omstiller produktionen og retter ind i forhold til Parisaftalens mål og deraf reducerer CO2-udledningerne, således at den globale temperaturstigning ikke overstiger to grader.

Alligevel rummer Nykredits investeringsfonde mange kulselskaber samt et hav af de største olieselskaber. Blandt dem har flere planer om øget fossil kapacitetsproduktion – herunder også fra tjæresand, som kræver store mængder vand og efterlader giftigt affald. Hertil kommer sociale og sundhedsmæssige konsekvenser for lokalbefolkninger som følge af forureningen.

Nykredits Head of ESG Søren Larsen mener, at det samlede output af fondenes aktier er i overensstemmelse med Parisaftalen og har på Økonomisk Ugebrev Samfundsansvars henvendelse ikke udtalt sig om konkrete selskaber nævnt.

 

Det er ikke vores mål at udelukke så mange selskaber som muligt, men derimod at bidrage til at komme i mål med Paris-aftalen.

 

”Det er ikke vores mål at udelukke så mange selskaber som muligt, men derimod at bidrage til at komme i mål med Paris-aftalen. Klimaaftrykket i Nykredit Invests aktiefonde lå ved udgangen af 2020 på ca. halvdelen af niveauet i verdensmarkedet (MSCI ACWI), hvilket er i overensstemmelse med Paris-aftalens mål. Vi tror på, at vi kan gøre den største forskel ved også at investere i selskaber, der har potentiale til at bevæge sig i en mere bæredygtig retning, og som vi kan være med til at præge til at tage mere ansvar for en bæredygtig omstilling af deres virksomhed – i stedet for kun at investere i selskaber, der allerede er i mål med omstillingen,” siger Søren Larsen.

Nykredit har heller ikke fastsat grænseværdier for kulselskabernes indtjening eller produktion. Klimastrategien accepterer dermed fossile selskaber, der tjener alle deres penge på fossile brændsler, blot de har en ambitionen om senere at leve op til Parisaftalen.

En stribe af selskaber tjener dermed alle deres penge på fossile brændsler, samtidig med, at man hævder at leve op til Parisaftalens reduktionsmål. Ledelserne i disse selskaber må have særdeles travlt med en grøn omstilling. Og da flere af selskaberne i Nykredits fonde samtidig øger den fossile kapacitet, skal der alt andet lige endnu mere fart på den bæredygtige omstilling.

Blandt selskaberne i Nykredits fonde, der øger oliekapaciteten produceret fra tjæresand, er Imperial Oil, Petrochina, Total, BP, Shell, ExxonMobil, China National Offshore Oil og PTT Exploration & Production.

På listen over selskaber i Nykredits fonde, der er involveret i øget kulkapacitet, er blandt andet First Quantum Minerals, Uniper, Fortum, Chubu Electric Power, Tokyo Electric Power, Marubeni Corp., CLP Holdings, Glencore, POSCO og mange flere.

Det er alle selskaber, der ifølge Søren Larsen og Nykredits klimastrategi både har en troværdig klimaplan og ikke udgør en stor klimarisiko.

”Vi ekskluderer alle selskaber, der har for store klimarisici og ikke har en troværdig plan for bæredygtig omstilling. Vi vurderer løbende på baggrund af store mængder data hvilke selskaber, vi er nødt til at ekskludere, ” siger Søren Larsen.

 

Ingen krav til leverandører til den fossile sektor

Nykredit har ikke formuleret en strategi for eksklusioner eller krav til leverandører til den fossile sektor, herunder banker som investerer eller udlåner kapital til olieselskaber.

I Nykredits fonde optræder således stort set alle af verdens største kapitalformidlere til den fossile sektor. Det gælder både velkendte banker som Deutsche Bank, BNP Paribas, Barclay, HSBC og Royal Bank of Canada. Men også Mizuho Financial, Sumitomo Mitsui Financial og China Construction Bank er på oversigterne. Det er alle banker, der er stort finansielt involveret den fossile industri.

I Nykredit Invests klimaplan hedder det:

”Nykredit investerer med en ambition om at bidrage til den verden, som vi alle er en del af. Det gælder både, når vi investerer vores kunders penge og vores egne. Vi ønsker at investere i selskaber, der udviser omhu og omtanke i forhold til deres kunder, medarbejdere og det øvrige samfund. For de selskaber, der griber muligheden og ønsker at være en del af løsningen frem for problemet, er bedre investeringer.”

Nykredits bæredygtige investeringspolitik har medført, at blot 63 selskaber er ekskluderet fra investeringsuniverset.  Det sker på trods af, at Nykredit oplyser, at samtlige investeringer screenes fire gange om året.

”Med hjælp fra vores rådgivere screener vi samtlige udstedere af aktier og obligationer i Nykredits investeringsforeninger, internt såvel som eksternt forvaltede, samt Nykredits og dets datterselskabers investering af egne midler,” skriver Nykredit.

Økonomisk Ugebrev har spurgt Nykredit om, hvordan sammenhængen er mellem ambitioner og erklæringer – og de faktiske konkrete investeringer.

 

Udvalgte fossile investeringer i Nykredits fonde

AES CORPORATIONUS00130H1059
AIR PRODUCTS AND CHEMICALS INC.US0091581068
CMS ENERGY CORPORATIONUS1258961002
DUKE ENERGY CORPORATIONUS26441C2044
NRG ENERGY INC.US6293775085
PPL CORPORATIONUS69351T1060
PRESS METALAU000000S320
POWER ASSETSHK0006000050
CHINA RESOURCES POWERHK0836012952
TENAGA NASIONALMYL5347OO009
TAIWAN CEMENTTW0001101004
MITSUI & COMPANY LIMITEDJP3893600001
TOHOKU ELECTRIC POWER COMPANY INCJP3605400005
POSCOKR7005490008
KOREA ELECTRIC POWER CORPORATIONKR7015760002
OGE ENERGY CORP.US6708371033
PINNACLE WEST CAPITAL CORPORATIONUS7234841010
SOUTHERN COMPANYUS8425871071
WISCONSIN ENERGY CORPORATIONUS92939U1060
XCEL ENERGY INC.US98389B1008
AGL ENERGY LTDAU000000AGL7
AURIZON HOLDINGS LTAU000000AZJ1
ORIGIN ENERGY LTDAU000000ORG5
RWE AGDE0007037129
CLP HOLDINGS LTDHK0002007356
UNITED TRACTORS TBK PTID1000058407
GLENCORE PLCJE00B4T3BW64
GENTING BHDMYL3182OO002
ABOITIZ EQUITY VENTURES INCPHY0001Z1040
ALLIANT ENERGY CORPUS0188021085
AMEREN CORPORATIONUS0236081024
AMERICAN ELECTRIC POWERUS0255371017
DTE ENERGY COMPANYUS2333311072
FIRSTENERGY CORPUS3379321074
VISTRA ENERGY CORPUS92840M1027
VEDANTA RESOURCES PLCGB0033277061
GUANGDONG INVESTMENT LTDHK0270001396
ITOCHU ENEX CO LTDJP3143600009
SUMITOMO CORPJP3404600003
ELECTRIC POWER DEVELOPMENTJP3551200003
CENTERPOINT ENERGY INCUS15189T1079
NISOURCE INCUS65473P1057
BHP GROUP LTD.AU000000BHP4
VALEBRVALEACNOR0
IDEMITSU KOSAN CO. LTD.JP3142500002
FIRST QUANTUM MINERALS LTDCA3359341052
FORTUM OYJFI0009007132
KANSAI ELECTRIC POWER CO INCJP3228600007
NIPPON STEEL CORPJP3381000003
CHUBU ELECTRIC POWER CO INCJP3526600006
MARUBENI CORPJP3877600001
FORMOSA PLASTICS CORPTW0001301000
EDFFR0010242511
ENEL S.P.A.IT00031283
 

 

 

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

Første måned

1 kr.

Herefter 299 kr. om måneden

Allerede abonnent? Log ind her

Del på facebook
Del på twitter
Del på linkedin
Del på email
Del på print

[postviewcount]

Jobannoncer

Energinet søger Analysestærk økonom med talent for formidling
Fredericia
14-04-2021
Dansk Sygeplejeråd søger en erfaren økonomimedarbejder
København
18-04-2021
Forretningsudvikler med erfaring indenfor fonds- og investeringsområdet
Ringkøbing
30-04-2021
Kreditmedarbejder til bankens hovedkontor i Ringkøbing
Ringkøbing
30-04-2021
Totalbanken A/S søger en Pensionsspecialist
Aarup
30-04-2021
Frøs Sparekasse søger en ny skarp hvidvaskansvarlig
Syd- og Sønderjylland
30-04-2021
Finans

Survey med 700 svar: Nykredit bedst til realkredit, Jyske Realkredit dumper

Tema: Rating af realkreditinstitutter. Efter Jyske Realkredit i sidste års udgave af Økonomisk Ugebrevs Realkredit Rating toppede som landets bedste realkreditinstitut, har Nykredit/Totalkredit i år overtaget førertrøjen. Ekspert vurderer,…
Finans
Q1-regnskaber: Bankerne foran rekordfremgang i førstekvartalsregnskaber
Samfundsansvar
GF: GN Store Nords ledelse blev nedstemt om skattepolitik
Samfundsansvar
Danske investorer skal stemme om systemisk racisme i USA
Formue
Teknisk analyse af C25: Demant nærmer sig højeste kurs i 2½ år
Finans
Efter rivegilde: Pensionssektoren enig om regler for værdiansættelse af alternativer, offentliggøres om få dage
Formue
ØU Trader: Sådan investerer vi 50 mio. kr. Følg investeringsfondens handler på SMS realtime
Finans
Den danske solidariske realkredit-model ved at krakelere
Formue
Langers Skarpe: Nu kommer 1. kvartalsregnskaberne, og de bliver gode
Finans
Survey med 700 svar: Massivt ønske om elektroniske valg hos Forenet Kredit
Kultur
Boganmeldelse: Tag opgøret med den ufattelige rigdom til én procent
Kultur
Medieanmeldelse: Coronaen og de moderne mose-ofringer
Samfundsansvar
Finanssektoren gør samlet status over bidrag til grøn omstilling
Finans
Nationalbankens enegang: Alle andre gør det. Pres for at støtte danske papirer i kriseperioder
Samfundsansvar
ESG-krav fra investorer giver analytikere mere arbejde

Seneste nyt

Ledelse
Analyse. Scandinavian Tobacco vil være modigere: Det er der brug for
Formue
Langers Skarpe. Aktierne boomer: For godt til at være sandt?
Samfundsansvar
Stor krise i ekspert gruppe om taksonomi (Sustainable Finance)
Finans
Eksperter: Pensionssektorens unoterede aktier virker oppustede, hvad er danskernes pensionsopsparing egentlig værd?
Finans

Nationalbanken ejer aktier for 10 mia., gemmer sig bag lov fra 1936

Lars Rohde har i al ubemærkethed placeret godt 10 mia. kr. kroner i aktiemarkedet og 3 mia. kr. i erhvervsobligationer, viser den nye årsrapport. Banken vil dog ikke fortælle…

Aktuel artikelserie

Den Danske Pensionssektor

Hvad er danskernes pensionsopsparing egentlig værd? Når danskerne sparer op til pension gennem en aftale i ansættelsen eller

Andre artikelserier

Den Danske Pensionssektor
Dansk Forsikringsmafia?
ESG & A.P. Møller-Mærsk
ESG investeringer og analyser
KlimaBarometer for Dansk Økonomi
Sustainable Finance
Life Science
Analyse: En kindhest fra FDA; men også en mulig opjustering til Novo Nordisk
Finans
Polacks direktørstol i PFA varmere end nogensinde før jubilæum
Finans
Topholm: Grønt industrieventyr kan blive ufatteligt stort
Formue
Langers Skarpe: Så er der dømt aktierally
Formue
Stor analyse: Overvurderes Bavarian Nordics vaccinepotentiale?
Ledelse
CEO-skifte i Top 100 2021: Overraskende mange CEO-skift i turbulent coronaår, se oversigten
Ledelse
Her er Ugens overskrifter i ØU Ledelse Kasketforvirring: Formandens og CEO’ens roller flyder sammen
Samfundsansvar
Udkast til Taksonomi lækket – læs gennemgang her (Sustainable Finance)
Formue
Lav-vækst Rockwool værdiansættes som høj vækst
Formue
Investeringsfonden AktieUgebrevet Invest gav et afkast på 32% i 2020, i plus for 2021
Finans
Rating: Danske Bank generobrer position som bedst til Private Banking
Ledelse
Analyse Hartmann: Nu skal transformationen til vækstvirksomhed lykkes
Finans
Saxo Bank bider Nordnet i haserne – vil være størst i Danmark
Samfundsansvar
Akademikere fastholder milliardinvestering i oliesektoren

Seneste nyt

Finans
Pensionssektorens ESG-produkter bunder, investorer utålmodige
Samfundsansvar
Topdanmarks og Nykredits porteføljer har flest kontroverser

Mest læste

Få dit daglige nyhedsoverblik i din indbakke

Seneste rapporter fra eksterne rådgivere

Nye momsregler i forbindelse med fjernsalg til forbrugere
Iværksætter, virker dit virksomhedsnavn?
Ny svensk lov pålægger danske arbejdsgivere at betale skat i Sverige, hvis ansatte bosiddende i Sverige arbejder hjemmefra
Dybdegående og original 
journalistik siden 1994

Økonomisk Ugebrev har i mere end 25 år leveret indsigtsfuld og dagsordensættende journalistik og analyser til læserne og den brede offentlighed. 

Vi tager ansvar for vores indhold og er tilmeldt:

KONTAKT

Telefonisk henvendelse: 70 23 40 10
Telefonerne er åbne alle hverdage fra: 10-15
Salgschef: Sidsel Bogh

Skriv til os på: kontakt@ugebrev.dk.
Vi bestræber os på at besvare henvendelser indenfor 24 timer.

Økonomisk Ugebrev A/S
CVR-nr.: 31760623
Forbindelsesvej 12, 2. tv
2100 København Ø

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank

 

Log ind

[iteras-paywall-login paywallid="qwerty123"]