Strømmen af penge på vej ind i ansvarlige investeringer er vokset massivt. Og det ser ud til at fortsætte, siger Nordea Asset Managements chef for ansvarlige investeringer, der peger på EU-lovgivning og corona som medvirkende faktorer.
I følge Nordea strømmer flere og flere midler ind i ansvarlige investeringer, også kaldet ESG (Environmental, Social og Governance, red.). Tal fra analysehuset Morningstar viser, at tilstrømningen til ESG-investeringer alene i Europa næsten fordobledes til 233 mia. euro fra 2019 til 2020. Ifølge Chef for Ansvarlige Investeringer, Eric Pedersen, er der de sidste 18 måneder næsten sket en ”eksponentiel vækst” i tilstrømningen af midler ind i ESG-investeringspuljer. I fjerde kvartal af 2020 fandt 70 pct. af samtlige investerede midler i Nordea vej til fonde med ESG-klistermærke på.
Med knap 3400 mia. kr. under administration for kunder i hele verden får det Eric Pedersen til at se tendensen som en strømpil for en fortsat stigning i tilvæksten.
– Hvis 2020 var det år, ansvarlige investeringer brød igennem, bliver 2021 året, hvor det eksploderer, siger han.
EU-regulering fremmer ESG-investeringer
Årsagerne mener Eric Pedersen blandt andet skal findes i EU-regulering på området, der stiller krav om mere ensartet deklarering af ESG-investeringsprodukter allerede fra 10. marts i år. Derudover kræves det, at forvaltere og banker senest i 2023 skal spørge kunder med investeringsønsker, hvordan de forholder sig til bæredygtighed.
Stillet direkte over for spørgsmålet, om man ønsker at bidrage til ESG-mål som grøn omstilling og FN’s verdensmål, bliver det svært at takke nej. For at møde den øgede efterspørgsel har forvaltere og banker lavet et væld af ESG-investeringsprodukter, der samtidig sætter dem i stand til at leve op til reguleringen.
Ifølge Nordeas egne opgørelser ender over halvdelen af de adspurgte investorer med at takke ja til ESG-eksponering, når der bliver spurgt direkte ind til det. Flere steder bliver ansvarlige investeringer da også udråbt til at være et must-have i porteføljen.
– Tilvækst i ESG-midler kommer, og vi tror den bliver stærkere, efterhånden som flere mennesker bliver forholdt spørgsmålet, siger Eric.
Især fordi ESG-investeringer de seneste ti år har givet mindst det samme afkast, som traditionelle investeringer, mens de måske ovenikøbet har været bedre i krisetider.
– Når vi spørger, hvordan kunder har det med ESG-eksponering på en investering, er det få, der takker nej, siger han.
https://nordeainvestmagasinet.dk/artikler/investeringer-i-baeredygtighed-eksploderer