Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Samfundsansvar

WEF: Skalering af investeringerne er altafgørende for den bæredygtige udvikling

Nicole Cherine de la Sencerie El-Dessouky

mandag 29. november 2021 kl. 13:40

I en ny artikel konstaterer World Economic For, at man er nødt til at fremme investeringerne i bæredygtige mål, såfremt vi skal nå dem.

De skriver, at for at holde klimaændringer i skak er afbødning og tilpasning nødvendigt for at nå de bæredygtige udviklingsmål (SDG), som blev fastsat af FN i 2015 og gjorde social, økonomisk og miljømæssig bæredygtighed central for økonomisk udvikling.

At nå SDG’erne vil til gengæld kræve en integreret tilgang og tæt samarbejde mellem alle interessenter. Mobilisering af finansielle ressourcer vil spille en særlig vigtig rolle for at nå SDG’erne og imødegå de negative virkninger af klimaændringer. I denne forbindelse har foreign direct investment (FDI) været en væsentlig kilde til ekstern finansiering for mange lande, især udviklingsøkonomier, for at hjælpe med at opnå bæredygtig økonomisk udvikling.

I dag kæmper alle økonomier om større FDI-tilstrømning, da det ikke kun bringer kapital, men også genererer beskæftigelse, overfører teknologi og hjælper med at bevæge sig opad i værdikæden. Ydermere kan FDI være medvirkende til et lands økonomiske transformation mod en grønnere økonomi, da multinationale selskaber (MNC’er) både har den økonomiske kapacitet og den tekniske kapacitet til at hjælpe med at transformere lokale operationer til grønnere globale bedste praksis. MNC’er har i stigende grad inkorporeret miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige (ESG) principper i deres investeringsstrategier, ikke kun for at nå ESG-investor-scoremål, men også for at spare omkostninger og mindske risici, hvilket hjælper med at opnå både mere bæredygtig og mere rentabel drift.

Det internationale samfund gør en større indsats for at skalere sådanne investeringer ved at etablere effektive mekanismer til at støtte samarbejde om investeringsspørgsmål, såsom den planlagte World Investment for Development Alliance, som kan lette samarbejdet om offentlig-private projekter for at skalere bæredygtige investeringer. En vigtig dimension af en sådan skalering er, at landene skaber et gunstigt miljø for at tiltrække “grønne udenlandske direkte investeringer” for at hjælpe med at nå miljø- og klimamål.

Læs mere her:

https://www.weforum.org/agenda/2021/11/scaling-investment-crucial-for-sustainable-development/

[postviewcount]

Jobannoncer

Project controller til internationale projekter
Region hovedstaden
Nyt job
Kontorchef med interesse for økonomi og politik
Region Hovedstaden
Udløber snart
Institut for Partier og Demokrati søger controller
Region Hovedstaden
Business partner & project controller til internationale projekter
Region Hovedstaden
PROCUREMENT LEAD TIL ET AF DE STØRSTE DANSKE ANLÆGSPROJEKTER
Region Syd
Pharma Nord søger regnskabsasistent
Region Syddanmark
Grant Thornton søger revisor med minimum et par års erfaring
Region Hovedstaden
Project Controller to good and welcoming team
Region Hovedstaden
Vil du håndtere selskaber for milliarder?
Region Hovedstaden
Financial controller – få indflydelse på vores processer
Region Hovedstaden
Økonom til at udvikle og bearbejde finansielle data
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Samfundsansvar

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank