ISS er endnu engang øverst på listen over selskaber, hvor shorthandlerne har øget deres positioner mest. I sidste uge var stigningen 0,59 procentpoint, og i denne er den 0,57 procentpoint. ISS cementerer dermed positionen som børsens næstmest shortede aktie.
ISS’ shortandel er nu 7,05 pct., og dermed placerer aktien sig på en solid andenplads efter ChemoMetec med 9,07 pct. og GN Store Nord med 5,42 pct.
Nr. 2 og 3 på listen over største stigninger i denne uge leverer ikke helt så store stigninger, men de fortjener begge opmærksomhed.
Den næststørste stigning leveres af Gubra med en stigning på 0,31 procentpoint, og det er en stigning fra 0,00 pct. i forrige uge.
Gubra er i samme boldgade som Zealand Pharma, og efter en imponerende kursstigning de seneste måneder er der altså en shorthandler, som mener, at ballonen efterhånden er blæst for kraftigt op.
Det har shorthandlerne ment om nr. 3 på listen, ChemoMetec, i lang tid, hvor aktien har været den mest shortede aktie på børsen. Men det forhindrer ikke shorthandlerne i at øge positionen med 0,20 procentpoint, så shortandelen nu er tilbage over 9 pct.
Bruno Japp

Sådan læses tabellen: De professionelle investorer skal indmelde deres shortpositioner over 0,2 % af selskabets aktiekapital til Finanstilsynet. Jo større shortposition, jo større er troen for aktiekursfald blandt typisk udenlandske shortfonde. ”Ændring (procentpoint)” viser den seneste uges ændring i fondenes shortpositioner. Fald i shortposition indikerer, at fondene under ét tilbagekøber aktier for at afdække deres positioner. Deres tro på kursfald er altså vigende. Øgning af shortpositioner viser, at fondene sælger lånte aktier for at øge deres position, og dermed øger deres spekulation i kursfald. Store shortpositioner kan udløse et såkaldt short squeeze med markante kursstigninger, hvis der kommer positive nyheder fra selskabet.
Intro-pris i 3 måneder
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Fuld adgang til ugebrev.dk
- Nyhedsmails med daglige opdateringer
- Ingen binding
199 kr./måned
Normalpris 349 kr./måned
199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.
Allerede abonnent? Log ind her






