Vi har de seneste uger påpeget, at de finansielle aktier virkelig har medvind på motorvejen. Medvinden kommer dels fra forventede finanspolitiske stimulanser, dels fra bedre nøgletal for europæisk økonomi, og dels udsigt til højere renter end tidligere forventet, som vil begrænse faldet i bankernes udlånsrenter.
Billedet er meget entydigt, eksempelvis hvis man kigger på oversigten over tekniske signaler i denne udgave. Topscorerne er Tryg, Danske Bank, Sydbank, Jyske Bank og Nordea.
Stærkeste tekniske salgssignaler er der for de danske aktier, som har stor samhandel med USA, hvor altså toldtariffer truer i horisonten. Salgssignaler er der for Genmab, Mærsk, Bavarian, Novo Nordisk, Coloplast, Pandora og GN Store Nord. Men altså – hvis toldtarifferne kommer ud mildere end forventet, vil der være plusser til disse aktier.
Generelt forventer vi stærkest performance til de aktier, som kan blive begunstiget af øgede investeringer i europæisk infrastruktur, grøn energi og byggeri. Disse aktier er allerede blevet løftet en del i år, men vi forventer mere herfra. Blandt andet MT Højgaard, Rockwool, H+H, Vestas, Ørsted og NKT, hvoraf de fleste giver købssignaler.
Desværre tror vi ikke længere på genopbygningshistorien efter fred i Ukraine. Meget tyder på, at Rusland nu har alt for godt momentum i krigen med løbende nye erobringer af ukrainsk territorium til, at Putin vil gå med til en balanceret fred.
Især efter fredagens EU-topledermøde med tydelig uenighed internt blandt de europæiske statsledere, virker det mere og mere klart, at Putin får frit spil til at fortsætte sine erobringer. Præcist som vi har frygtet, da krigen skulle have været stoppet for lang tid siden.
Vi ser fortsat det som mest sandsynlige scenarie: Enten at Putin fortsætter fremrykningerne i Ukraine og besætter store dele af landet. Eller også, at dele af NATO-landene går ind med egne soldater i Ukraine, hvorved vi ikke kun har en de facto 3. verdenskrig, men en reel 3.verdenskrig.
Især det sidste scenarie vil få investorerne til at kæmpe en stor ekstra risikopræmie på europæiske aktier, og det vil altså betyde store kursfald, hvis vi nærmer os denne situation.
Morten W. Langer
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.