Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Genmab-investorer drømmer om tiden efter Darzalex

Steen Albrechtsen

mandag 16. december 2019 kl. 10:48

Et svært 2018 med udsving i salgstallene og Darzalex’ flop i solide tumorer blev afløst af en stærk fremgang i 2019, hvor en støt kursstigning hen over året har bragt Genmab tilbage på rekordkurs. Årets kursstigning på 50 pct. er dobbelt så godt som de vigtigste pharma- og biotech-indeks i både USA, Europa og Norden. Det er det mest oplagte sammenligningsgrundlag, da direkte selskabssammenligninger ikke er så meningsfyldte i bioteksektoren.

Genmab er fortsat midt i et vadested, hvor man er for stor, stærk og profitabel til at være et klassisk kapitalhungrende biotekselskab, men samtidig ikke kan betragtes som et farmaselskab med eget salg endnu. Selskabet har været igennem en periode, hvor der manglede en tydelig bro til ”Genmab efter Darzalex-epoken”. Genmab har faktisk underperformet Nordic Health Care over de seneste tre år. Investorerne har ikke kunnet se tydelige resultater eller tegn på, at de kraftigt øgede omkostninger på 2,75 mia. kr. til primært R&D i 2019 (600 mio. i 2016!) kaster nye, stærke lægemiddelkandidater af sig.

Darzalex nåede 2 mia. dollars i salg i 2018 og forventes akkurat at nå over 3 mia. dollars i år. Der er fortsat et stykke vej, og en håndfuld år til topsalgsestimaterne omkring 8-9-10 mia. dollars. Men stærke studiedata i 2019 har styrket troen på, at Darzalex kan nå topsalgsestimaterne.

Steen Albrechtsen

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag den seneste udgivelse af Finans – det førende magasin om den danske finanssektor.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank