Finans

Provinsbanker i fusionsspillet fik aktieplusser i 2020, stort set resten dykkede

Morten W. Langer

lørdag 02. januar 2021 kl. 9:41

Generelt blev 2020 et ringe år for de 23 børsnoterede banker på det danske aktiemarked. Det vægtede Copenhagen Banks-indeks sluttede i minus 4 pct., især på grund af en negativ kursudvikling i de største banker. De fem største banker sluttede året med minusafkast, men otte provinsbanker, der deltager i banksektorens igangværende konsolideringsspil, endte med solide plusser. Kæmpe plusser til opkøbte banker. Men flere provinsbanker handles stadig til godt  halvdelen af egenkaitalen. Se oversigten over de 23 børsnoterede banker med aktieafkast, kurs/ indre værdier, børsværdi og egenkapital forrentning i 2019.

En tredjedel af bankerne præsterede faktisk i 2020 solide aktieafkast på mere end 10 pct. Og her var den helt afgørende drivkraft den konsolideringsbølge, som i 2020 for alvor tog fart, efter flere årtiers snak om behovet for færre banker i Danmark.

De helt store kursvindere var de banker, der enten indgik i en konsolidering og sammenlægning med andre banker, eller som er konsolideringskandidater i 2021. Den Jyske Sparekasse er årets topscorer med et afkast på 69 pct., som blev udløst efter en meddelelse  i slutningen af  november om, at sparekassen overtages af Vestjysk Bank.

Siden slutningen af september blev aktiekursen næsten fordoblet, og kursstigningen blev med stor sikkerhed udløst af Sparekassen Vendsyssels overtagelse af børsnoterede Salling Bank, der på få dage blev doblet i børsværdi.

BankNordik har givet aktionærerne et afkast på 39 pct., og stigningen er især blevet udløst af salget af den danske forretning, og især af muligvis lækkede forventninger om denne transaktion, der blev offentliggjort lige før juleaften, den 22. december.

Bemærkelsesværdigt tordnede BankNordik aktien allerede op fra den 11. december, og den steg knap 15 pct. i dagene op til meddelelsen om salget af den danske forretning til Spar Nord. Det skete samtidig med, at det generelle danske bankindeks lå fladt.

Som den fjerdebedste performende bankaktie i 2020 kommer Nordfyns Bank med et afkast på 33 pct. Umiddelbare forklaringer på kursstigningen er dels en opjustering af årsforventningen i efteråret, og dels indikationer på en mere gennemsigtig kommunikationspolitik, som blev meddelt i slutningen af oktober (  https://nordfynsbank.dk/media/Meddelelse_nr25_2020.pdf).

 

Banken har nu fastsat langsigtede finansielle målsætninger samt mål for udbyttepolitik og etableret en ordning med en likviditetsstiller i aktien. Efter kursstigningen handles aktien dog fortsat til en af de laveste kurs/indre-værdier i sektoren. På børsen kan en andel af egenkapitalen på én krone købes til 60 øre. Og det kan også afspejle tvivl i markedet om, hvorvidt bankens forretningsmodel er langtidsholdbar.

Finanstilsynet har i en redegørelse for to år siden påpeget usikkerheder i forretningsmodellen. Bl.a. skrev tilsynet: ”Forretningsmodellen mangler stillingtagen til kapitalisering og ønskede risici. Banken har en lavere tabskapacitet end sammenlignelige institutter. Banken fik på den baggrund et påbud om, at bestyrelsen skal sikre, at bankens forretningsmodel afspejler bankens mål, herunder målsætninger i forhold til kapitalisering, markedsrisici og finansieringsstruktur.”

Både ved Vendsyssel Banks overtagelse af Salling Bank, og Vestjysk Banks overtagelse af den Jyske Sparekasse har der også være tale om, at Finanstilsynet forinden havde sået alvorlig tvivl om de to pengeinstitutters forretningsmodeller.

I begge tilfælde tyder meget på, at den udløsende faktor bag overtagelserne har været situationer, hvor begge banker har levet på en vaklende platform. Økonomisk Ugebrev har tidligere grundigere beskrevet de to cases, som kan læses under følgende overskrifter ”xxxxxx” Link. Og ”Vestjysk Bank sluger Den Jyske Sparekasse efter hård tilsynskritik

Her skrev vi, at ”Finanstilsynets tilsynsredegørelser har i år vist sig at være en rigtig god rettesnor for, hvem der overtager, og hvem der bliver overtaget i den danske banksektor. Som tidligere beskrevet i Økonomisk Ugebrev lå der med stor sikkerhed et stort pres fra Finanstilsynet bag Salling Banks opgivelse af selvstændigheden. Noget, der ellers ikke har været tradition for i den danske banksektor, med mindre nødvendigheden ikke gav andre udveje.”

Økonomisk Ugebrev skrev i september, at ”Finanstilsynet har siden januar 2020 lagt et massivt pres på Salling Bank, som nu sandsynligvis overtages af Sparekassen Vendsyssel. I en temmelig skrap tilsynsredegørelse udsteder Finanstilsynet et påbud til banken om at finde veje til at forbedre indtjeningen og kapitalgrundlaget. Siden da er forretningen eroderet yderligere. Var det årsagen til sammenlægningen?”

Finanstilsynet har også været efter andre banker og påpeget, at deres forretningsmodeller næppe er langtidsholdbare. Og de kan meget vel stå for tur næste gang, hvor der offentliggøres nye sammenlægninger i banksektoren. Særligt det midtjyske, Lolland-Falster og Fyn synes at være de regioner, hvor det er mest sandsynligt med flere overtagelser.

Som bekendt har Sparekassen Sjælland-Fyn allerede lagt billet ind på en senere overtagelse af Lollands Bank med et en stor aktiepost, og bankens ledelse synes at have erkendt, at det kommer til at ske før eller siden. Lollands bank handles da også til en af de højeste aktiepriser i forhold til den bogførte egenkapital, nemlig 0,75 baseret på egenkapitalen ved årsskiftet.

Andre banker handles til meget lave værdiansættelser i forhold til de indre værdier, bl.a. Jutlander Bank til 0,51 (altså en egenkapitalkrone koster 51 øre), Fynske Bank til 0,54, og Sparekassen Sjælland-Fyn til 55 øre.

I en tilsynsredegørelse  fra december 2020 skriver Finanstilsynet efter et besøg i Jutlander Bank: ”Bankens andel af kunder med visse svaghedstegn er højere end gennemsnittet for gruppe-2 institutter. Banken skal være opmærksom på de risici dette indebærer, blandt andet i lyset af COVID-19. Bankens forretningsmodel er som en del andre bankers udfordret grundet det lave renteniveau, et faldende udlån og den deraf følgende lave basisindtjening.”.

Banken har i 2020 haft et mærkbart fald i det samlede udlån. Faldet kommer blandt andet efter en anden tilsynsredegørelse fra december 2018, hvor tilsynet kritiserer en kraftig udlånsvækst baseret på svage udlån: ”Bankens udlånsvækst er mere end dobbelt så høj som gennemsnittet for andre mellemstore pengeinstitutter (gruppe 2-institutter). Finanstilsynet gennemgik en stikprøve af bevillinger til nye kunder, der viste, at bankens vækst i høj grad er baseret på kunder med visse svaghedstegn. Kun ca. hver tredje nye kunde har normal risiko.”

I en tilsynsredegørelse for Fynske Bank fra december 2020 oplyses det, at ”Bankens basisindtjening er faldet til en tredjedel af niveauet i 2016 og er i dag lavere end for tilsvarende institutter.” Finanstilsynet skriver ikke noget om holdbarheden af bankens forretningsmodel.

 

Generelt har bankaktierne præsteret ringe afkast i 2020

Kursudvikling 2020Kursudvikling 3 årKurs/ indre værdiBørsværdi usdROE (%) 2019
Procentprocent
Den Jyske Sparekasse60,5N/A0,701909,32
BankNordik P/F39,443,40,6923810,08
Nordfyns Bank A/S32,5-13,80,60449,95
Hvidbjerg Bank A/S31,515,00,842019,65
Mons Bank A/S28,7-10,70,69487,29
Lollands Bank A/S22,813,60,756910,20
Djurslands Bank A/S13,416,60,6812710,18
Skjern Bank A/S13,2-4,20,7011114,05
Lan & Spar Bank A/S9,41,10,882779,48
GroenlandsBANKEN A/S8,3-9,10,9917412,51
Ringkjoebing Landbobank A/S7,872,32,132.65813,22
Fynske Bank A/S3,3-9,20,54987,09
Totalbanken A/S2,433,90,714619,96
Jutlander Bank A/S0,5-11,50,5127212,07
Sparekassen Sjaelland-Fyn A/S0,4-21,40,552567,29
Kreditbanken A/S-1,829,70,869213,99
Sydbank A/S-3,8-46,20,731.3177,41
Jyske Bank A/S-4,1-34,00,522.7767,11
Danske Bank A/S-6,6-58,40,5514.1049,36
Spar Nord Bank A/S-7,6-17,10,831.20711,69
Nordea Bank Abp-7,9-34,00,9632.9184,96
Vestjysk Bank A/S-10,41,80,8940717,80

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

Første måned

1 kr.

Herefter 299 kr. om måneden

Allerede abonnent? Log ind her

Del på facebook
Del på twitter
Del på linkedin
Del på email
Del på print

[postviewcount]

Finans

Statsministerens Israel-besøg: Her er Mettes geniale plan for et stort dansk vaccineprojekt?

Mette Frederiksens besøg i Israel har vakt undren i biotekbranchen og i den finansielle verden. Israel har ikke selv vacciner eller bedre adgang til produktionsfaciliteter end Danmark. Tværtimod har…
Formue
Langers Skarpe: Her er forklaringen på ugens blodbad i danske aktier
Life Science
Genmab ramte kursmål og faldt pladask tilbage
Formue
Ugeslut: Danske aktier dykkede historisk meget i forhold til europæiske aktier, hvorfor?
Formue
Nasdaq; Nu falder de amerikanske teknologiaktier helt sammen
Finans
Ex-formænd kritiske over for regelstramning: Risiko for svag bestyrelse for Finanstilsynet
Samfundsansvar
Sampension udvider ledelsesberetningen med flere ESG nøgletal
Ledelse
Rating af Etik & Moral i C25: Novo Nordisk ligger i en klasse for sig
Finans
Kapitalfonde rydder op i selskaber baseret på ”den gamle økonomi”
Finans
Pres på Lars Rohde: Kræver redegørelse om den “hemmelige” guldbeholdning
Samfundsansvar
Genmab og Lundbeck indfører ESG i ledelsens bonusordninger
Samfundsansvar
Nykredit Invests klimastrategi accepterer kul og olie fra tjæresand
Samfundsansvar
Danske Bank lægger op til hård kurs i aktivt ejerskab i 2021
Samfundsansvar
Her er de største institutionelle globale investorer i kulindustrien
Finans
Sydbank befæster førsteplads i obligationsmægler-rating

Seneste nyt

Formue
Langers Skarpe: Magtopgør mellem marked og centralbanker forude
Ledelse
Vokseværk i Vestas: Forringet kvalitet og øgede garantier presser resultatet
Formue
Analyse: Valuers per money værdi på 300 mio. halveret på en uge
Ledelse
Erhvervslivets resultatskabere: Topchefer, vi lagde mærke til i denne uge
Ledelse

In 2020, Danish Large caps laid building blocks for new strategies

By Morten Sørensen, January 11th 2021 In 2020, the virus crisis has accelerated the processes for strategy and change in many large Danish companies. During the year, a string…

Aktuel artikelserie

ESG analyser

Økonomisk Ugebrev Samfundsansvar bringer løbende ESG-analyser af C25 selsakber. Analyserne er datadrevet og perspektiverer selskabernes bæredygtige strategier til markeder, konkurrenter og finansielle eller forretningsmæssige forhold.

Andre artikelserier

ESG analyser
KlimaBarometer for Dansk Økonomi
Sustainable Finance
Ny3
KlimaBarometer for Dansk Økonomi
ESG analyser
Formue
Nu løber den europæiske obligationsrente løbsk
Samfundsansvar
EU Rådet støtter nu forslag om land-for-land skatterapportering – læs reaktioner her
Samfundsansvar
Forvirrende politiske signaler fra Christiansborg spænder ben for elbil-salget
Formue
Økonomisk Ugebrev: Her er overblikket over vores investeringsprodukter
Finans
Moesgaard mobbede Valuer-stifter: Fik én mio. for aktiepost til værdi på 58 mio.
Formue
DAX Future: Nu begynder det at blive kritisk for europæiske aktier
Samfundsansvar
Danske investorers aktive ejerskab kikser i sager om menneskerettigheder
Life Science
Starter den næste rejse i Novo-aktien i år?
Samfundsansvar
ESG bør ikke sidestilles med ansvarlig og bæredygtig adfærd
Samfundsansvar
ATP strammer aktivt ejerskab, men danske selskaber slipper
Formue
Regnskab 2020: Vestas løfter sløret for ny vækst i 2025
Formue
Langers Skarpe. Gamechanger på nervøst aktiemarked: Afvent renteudviklingen
Finans
Jesper Berg: Her er Finanstilsynets styrker og svagheder
Finans
Vækstfonden har fiasko med dyre landbrugslån

Seneste nyt

Ledelse
Turnaround i B&O: Accelereret vækst mulig fra næste år
Formue
Coloplasts forventninger trues af usikkert 2. halvår

Mest læste

Få dit daglige nyhedsoverblik i din indbakke

Seneste rapporter fra eksterne rådgivere

Nu bliver det et krav at registrere sine overvågnings­kameraer
Er du og din virksomhed klar til besøg fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen – både på kontoret og i private hjem?
Få overblik: Ændring af konkurrenceloven
Dybdegående og original 
journalistik siden 1994

Økonomisk Ugebrev har i mere end 25 år leveret indsigtsfuld og dagsordensættende journalistik og analyser til læserne og den brede offentlighed. 

Vi tager ansvar for vores indhold og er tilmeldt:

KONTAKT

Telefonisk henvendelse: 70 23 40 10
Telefonerne er åbne alle hverdage fra: 10-15
Salgschef: Sidsel Bogh

Skriv til os på: kontakt@ugebrev.dk.
Vi bestræber os på at besvare henvendelser indenfor 24 timer.

Økonomisk Ugebrev A/S
CVR-nr.: 31760623
Sundkaj 125, 3. sal
Nordhavn 2150

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank

 

Log ind

[iteras-paywall-login paywallid="qwerty123"]