Vi har alle nogle mål og gode intentioner. Men vil man også opfylde dem, kræver det et meget bevidst og målrettet arbejde, hedder det i bogen ”Intentional”, skrevet af Chris Bailey, ekspert i personlig effektivisering og produktivitet. Det handler blandt andet om ekstrem fokusering på det, man vil, skriver journalist Hugo Gaarden i denne anmeldelse.
Undertitlen på bogen “Intentional” er ”How to Finish What You Start” og det er egentligt også kernen i bogen: Hvordan gør man det færdigt, man er begyndt på?
Det lyder bare så simpelt, at man må spørge, hvorfor skrive en bog om det, og hvorfor bruge tid på at læse den, – for det er jo banalt. Det forsøger alle forældre at lære børnene. Men der er altså nogle, som kan skrive visdomsord om det enkleste. For det enkle er også tit det svære.
Chris Bailey er lykkedes godt med fortællingen. Han skriver, at bogen bygger på den mest omfattende forskning, der findes om vores ageren, behaviour. Han hævder, at vi i 40-45 pct. af den vågne tid handler per automatik baseret på vaner, og det betragter han faktisk som et sundhedstegn.
Han mener, at det er godt, at kroppen og bevidstheden fungerer nærmest per automatik. Men det betyder altså også, at halvdelen af tiden bruges på at gøre noget, som vi selv træffer beslutninger om. Og det er dér, vi kan gøre en forskel – eller lade stå til.
Forfatteren mener, at hvis vi ikke øver os i at have nogle intentioner, vil vi aldrig nå de mål, vi sætter os. De fleste har nogle mål, f.eks. om at bestige bjerge, at skrive bøger, at sejle verden rundt eller at etablere egen virksomhed – endsige at etablere en unicorn med en milliard dollar i omsætning.
Men de færreste når målene, fordi der opstår vanskeligheder undervejs, eller fordi det er for svært og farligt.
Den største hurdle er, at vi ikke går systematisk fremad for at realisere målene. For det kræver, at man jævnligt checker, om man gør fremskridt – dagligt, ugentligt eller nogle gange om året.
Det er en mental proces, der skal sættes i gang, og det betyder, at man somme tider må droppe en fyraftensøl og samvær med familie og venner. Det véd vi alle sammen, men det er i praksis bare svært at realisere.
Han beskriver det pinligt enkelt: Man skal gøre det kedelige engagerende. Man skal erobre sin nølende tilbøjelighed. Man skal lave sit eget modstandssystem (f.eks. mod nøleriet). Man skal gøre det samme, som når man tracker sin pakkepost: track your progress.
Vi skal fokusere på vores gode egenskaber fremfor vores fejl. Vi skal en gang imellem liste succeser op, finde et mønster i de gode resultater og bygge videre på det. Det vigtigste – især for os europæere – er at gøre vores værdigrundlag klart – vores eget og samfundets. Vi skal sørge for, at vores intentioner ligger inden for værdigrundlaget.
Det blev slående formuleret af den tyske kansler Friedrich Merz på sikkerhedskonferencen i München: ”Vi vil ikke følge Donald Trumps kurs – Make America Great Again – for det er ikke vores værdigrundlag.” Europæerne vil ikke kynisk rage til sig. Vi har bare ikke et lige så klart svar som amerikanerne under Trump. Hvis vi ikke finder det, vil europæerne blive hægtet helt af over for de amerikanske digitalselskaber – og de kinesiske.
Hvordan skal vi komme i første liga? Hvordan skal vi lave vores eget Mastercard, Facebook og Google? Det er dér, vi har brug for at have stærke intentioner. Derfor har han en god pointe i at betragte værdigrundlaget (values) som grundlaget for det arbejde, der skal til for at opnå målet – for at have en intention om at nå målet.
Han mener, at den største uenighed mellem os som mennesker og virksomheder – og lande – netop kommer til udtryk, når værdigrundlaget er forskelligt.
Det gælder også i hverdagen. Medarbejdere og ledere har ikke altid så megen frihed, som de gerne vil have, hvis chefen og bestyrelsen pludselig dynger en opgave på bordet op til weekenden, fordi der ikke er overensstemmelser mellem holdningen til arbejde-familie relationen eller til virksomhedens kurs.
Derfor må den enkelte standse op og reflektere: Er de mål, vi og virksomheder går efter, i overensstemmelse med dét, vi selv ønsker? At reflektere over det er lige så vigtigt som at agere. I den proces skal man give sig tid til at lade tankerne flyve frit, for det er dér, de fleste og vigtigste ideer opstår. Vi tænker 14 gange mere på vores mål, når tankerne svæver afsted, end når vi fokuserer, hævder han.
”Intentional”, Chris Bailey, MacMillan Business, 243 sider, 16,00 pund
Hugo Gaarden




