Kære læser
Over den seneste måned har det stort set kun været de amerikanske Mag7-aktier, der har holdt det generelle aktieindeks oppe i USA. I Europa har de brede indeks været sivende, og det samme har danske aktier. Men der er ved at ske en positiv udvikling nu.
Under overfladen er den generelle markedsstemning nu under stille og rolig bedring. De amerikanske Bigtech aktier viser ikke styrke lige nu, men andre sektorer er ved at vende tilbage med mere positive signaler.
Nye vindersektorer kommer frem i lyset
De seneste dage er der kommet nye vindersektorer frem i lyset. Blandt andet biotech, metals & mining, pharma, medtech og software.
Der er tale om sektorer, som den seneste måned har fået store kurstæsk. Men det ser ud som om de amerikanske Mag7-aktier nu er ved at miste pusten, og andre sektorer er ved at overtage styringen.
Frygten for den store aktienedtur er endnu engang blevet bortvisket, og vi tror heller ikke på, at det er den vej vi skal. Atter handler det om, at man som investor positionerer sig i de sektorer, som viser styrke, og det er altså ved at ændre sig igen.
Logikken i denne udvikling er ikke lige til at gennemskue, for der er forsat masser af underliggende risici, som aktiemarkedet fortsat ignorerer. Vi kan blot nævne de stigende obligationsrenter, høje oliepriser og udsigt til stigende inflation, som næppe kan diskuteres.
Ugens danske vindere var netop indenfor pharma, men flere af aktierne fik et ekstra løft af opjusteringer og positive nyheder. Største stigninger ramte ALK, NNIT, Bavarian, Demant, Genmab, Ambu, Netcompany og ChemoMetec.
Ja, flere af selskaberne blev løftet af opjusteringer, men der var også medvind i den aktuelle sektorrotation.
Andre vinder var Coloplast, Torm, Novonesis og Lundbeck, altså især defensive akter, som vil klare sig godt i et miljø med makroøkonomisk opbremsning. Det er netop det, aktiemarkedet nu begynder at indregne på grund af højere renter og energipriser.
I ØU Forsigtige Portefølje landede afkastet ÅTD på 13,5 pct. mod Copenhagen Benchmark indeks på 6,5 pct., altså 7 procentpoint bedre end markedet på den forsigtige portefølje.
Vi ser langsigtet potentiale i to problemposter
Porteføljen indeholder to problemposter med ca. minus 10 pct. i afkast. For begge poster er vi fast besluttet på at beholde dem, fordi vi vurderer, at den aktuelle kurs er groft undervurderet.
For DSV afspejler den aktuelle aktiekurs en stor nedjustering i 3. kvartalsregnskabet, som offentliggøres den 21. oktober. Og det tror vi ikke på, da ledelsen så allerede nu burde have udmeldt om denne nedjustering af årsforventningen.
For Rheinmetall ser vi tilsvarende et overdrevent kursfald i forhold til forventningerne til markant forøgede europæiske investeringer i forsvar de kommende årtier. Ved yderligere kursfald er vi derfor parate til at øge positionen yderligere.
God læselyst
Morten W. Langer
Chefredaktør
Pr. mdr.
349 kr.
Få straks adgang til denne artikel og alle andre artikler på ugebrev.dk
- Alle artikler på ugebrev.dk
- Om investering, finans, ledelse, samfundsansvar, life science og Bestyrelsesguiden.dk
- Daglige nyhedsmails med nyheder og analyser











