Set over de seneste fem år har investering i aktier været en forrygende investering. Men måske nærmer vi os slutningen på et overflødighedshorn af kursstigninger.
Nederste figur i venstre spalte viser os, hvordan udviklingen i Copenhagen Benchmark (CB) har været en stejlt stigende linje fra nederste venstre hjørne af figuren til det øverste højre hjørne.
Tallene bag grafikken dækker i praksis over en stigning på 120% i løbet af de seneste fem år svarende til 17% p.a. Det er meget imponerende. Men det er også markant højere end CB’s gennemsnitlige afkast på 12,4% p.a. siden indeksets start i 1996. I den langsigtede stigning er endda inkluderet de seneste fem års ekstraordinært høje stigninger, og hvis vi korrigerer herfor er CB’s historiske stigning 11,3% p.a.
Det illustrerer hvor unormalt stærkt aktiemarkedet har været de seneste år, og det bør give anledning til bekymring. Træerne vokser ikke ind i himlen, og det gælder også for aktiemarkedet.
Historien viser, at overoptimistiske stigninger altid bliver straffet hårdt på et tidspunkt. Spørgsmålet er bare hvornår?
Svaret på det spørgsmål får vi måske tidligere end de fleste forventer. Det er i hvertfald interessant at flytte blikket væk fra dag-til-dag bevægelserne, og i stedet se nærmere på den langsigtede udvikling i nederste figur i venstre spalte. Her ser vi nemlig, at stigningen reelt gik i stå for lidt over et år siden. CB ligger p.t. på samme niveau som i starten af juni 2017, altså for 13 måneder siden.
Vi befinder os altså ikke længere i et stigende aktiemarked, men i et stagnerende marked. Det bør man huske på, når man ser den sædvanlige stribe af købsanbefalinger fra diverse finanshuse.




2 md. adgang for
2 x 49 kr.
Få straks adgang til denne artikel og derefter 2 måneder til alle artikler på ugebrev.dk
- Alle artikler på ugebrev.dk
- Om investering, finans, ledelse, samfundsansvar, life science og Bestyrelsesguiden.dk
- Daglige nyhedsmails med nyheder og analyser
Tilbuddet gælder til 31. juni 2026. Abonnement fortsætter til normalpris på 249 kr. efter bindingsperiode på to måneder. Opsig når du vil - til udgang af den anden måned. Tilbud gælder kun, hvis du ikke har haft abonnement på ØU udgivelser de seneste tre måneder
Allerede abonnent? Log ind her





