Inflammation Efter et eksplosivt IPO-marked i 1.halvår 2017, er der kommet lidt mere ro på i 3.kvartal 2017, som blot har budt på to børsnoteringer. Til gengæld fortsætter 2-års performance indekset over IPO-aktierne med vise stærke positive afkast.
I hhv. juli og september er de svenske selskaber Promore Pharma og SenziGen blevet børsnoteret på Nasdaq First North Stockholm. Dog var særligt IPO’en for Promore Pharma skuffende, hvilket betød, at aktien styrtdykkede på første handelsdag.
Den generelle kursudvikling i IPO-sektoren har til 11-10-2016 15,1% -23,6% gengæld været ekstrem positiv i 3.kvartal 2017. De 51 aktier som nu er inkluderet i IPO-indekset er i gennemsnit steget med 13,2% de seneste tre måneder. Siden lukkekursen på første handelsdag er det gennemsnitlige afkast på 35,6%, hvilket er det højeste akkumulerede afkast vi har hidtil har set i IPO-performance indekset.
Til sammenligning er det nordiske Life Science indeks blot steget med 1,7% det seneste kvartal og hhv. 1 års og 2 års afkastet i det nordiske indeks er på blot 16% og 10%.
Intro-pris i 3 måneder
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Fuld adgang til ugebrev.dk
- Nyhedsmails med daglige opdateringer
- Ingen binding
199 kr./måned
Normalpris 349 kr./måned
199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.
Allerede abonnent? Log ind her











