Som det er set mange gange tidligere med milliardærer på Økonomisk Ugebrevs rangliste over Danmarks 100 Rigeste, brager en ny milliardær her ind på listen efter at have solgt sin virksomhed. Familien, bestående af blandt andet Christian Georg Peter Moltke og sønnen Otto Joachim Peter Moltke, solgte i slutningen af 2022 det Haslev-baserede energiselskab BeGreen til den norske energigigant Equinor til en samlet pris på 2346 mio. kr. incl. earn-out.
BeGreen er en dansk soludvikler, etableret i 2017 som en del af Bregentved Gruppen.
Selskabet skriver om sig selv, at ” Til dato har BeGreen bygget ni solcelleanlæg i brugsskala i Danmark med en samlet årlig energiproduktion på 650 GWh. Det svarer til det årlige energiforbrug for 200.000 mennesker.” Ambitionen er at bygge bæredygtige energianlæg uden offentlig støtte.
Koncernregnskab for familieselskabet Cmol Holding ApS viste tidligere værdier på 2758 mio. kr. Men et nyt regnskab, underskrevet den 24. oktober 2024, viser fald i egenkapitalen til 2101 mio. kr., hvilket skyldes likvidation, så der er sket en større privat udlodning til familien. Værdierne er ikke faldet, da regnskabet viser et overskud på 13 mio. kr.
Ifølge blå bog er 65-årige Christian Georg Peter Moltke, greve til Bregentved og Turebyholm dansk godsejer, hofjægermester og agronom. Han er søn af kammerherre, hofjægermester, greve Hans Hemming Joachim Christian Moltke og hustru og arvede Bregentved gods i 2005, samt medlem af VL-gruppe 1.
Faderen Christian er registreret med tre personlige ejendomsbesiddelser på Enø. Det er dels et sommerhus på Strandvej på 103 kvm. på en 961 kvm. stor grund direkte til vandet. Det købte han i 2021 for 9,35 mio. kr. Han har også to sommerhuse på Mindegabet, også Enø. Det ene er på 49 kvm. og blev købt i 2010 for 1,8 mio. kr., og det andet på 90 kvm. købte han i 1990 for 200.000 kr.
Sønnens personlige ejendomsbesiddelser er ikke offentligt tilgængelige.
En stor del af familien ejendomsbesiddelserne er ejermæssigt placeret i K/S Bregentved. Her er registreret 144 ejendomme.
De samlede bygningsarealer i familien er skønsmæssigt på 323.000 kvm., og det betyder, at der udover K/S Bregentved er ejerskaber på mere end 200.000 kvm. Godset i K/S Bregentved er i 2019 overdraget til sønnen Otto.
Men det er stadig faderen Christian, der har kontrollen med 50,25 procent af stemmerne. Værdien af besiddelserne i K/S Bregentved kommer oveni den formue, der fremgår at årets formueopgørelse. Det betyder, at familiens reelle formue med stor usikkerhed kan anslås til 4,5 mia. Kr.
Formue 2024: DKK 2,8 mia.
2023: Ny på Top 100 Rigelisten