Familiens formue stammer dels fra de penge, der for år tilbage kom ind ved salget af Fitness World, og dels fra ejerskabet af bilvaskefirmaet World Wash , som familien har opbygget efter salget af Fitness World.
Familiens holdingselskab Bensimon Rossing har en bogført egenkapital på 1940 mio. kr. Hertil kommer værdier i World Wash udover de bogførte værdier. Selskabet driver vaskehaller til bilvask, og det er faktisk en supergod forretning. Omsætningen oplyses ikke i regnskabet, men bruttofortjenesten angives til 107 mio. kr. mod 106 mio. kr. året før. Efter personaleomkostninger på 27 mio. kr. er driftsoverskuddet (ebitda) 79 mio. kr.
Den beregnede værdi af bilvaskforretningen er knap 800 mio. kr. med en multipel på 11. Ægteparret ejer en andel på 77 procent, som de har bogført til knap 5 mio. kr. i regnskabet, mens den beregnede værdi af deres andel er ca. 600 mio. kr.
Formuen i holdingselskabet stammer først og fremmest fra familiens salg af fitness- kæden Fitness World over to omgange, først i 2015 og med salg af den resterende ejerandel i 2019, hvor den nye ejer kapitalfonden FSN Capital videresolgte forretningen til britiske Puregym.
Holdingselskabet leverede sidste år et overskud på 249 mio. kr. efter et plus på finansielle poster på 293 mio. kr. Selskabet havde ved årets udgang investeret 1,4 mia.kr. i værdipapirer samt en likvid beholdning på 142 mio. kr. Der blev i årets løb købt værdipapirer for 517 mio. kr. og solgt værdipapirer for 392 mio. kr.
Holdingselskabet ejer også Bensimon Rossing Ejendomme ApS med en egenkapital på 226 mio. kr. og et resultat på minus en mio. kr. sidste år. Et andet ejendomsselskab, HSBR Ejendomme ApS med en egenkapital på 46 mio. kr. gav et minus på syv mio. kr. Samlet har familiens holdingselskab investeret 1,4 mia. kr. i børsnoterede aktier og 173 mio.kr. i investeringsejendomme, oplyses det i regnskabet.
Ægteparret har siden 2011 haft bopæl på Hambros Alle i Hellerup direkte ned til vandet. De købte villaen for 50 mio. kr. af Hans Henrik Palm. Der er tale om en villa på 570 m² beboelse på en 1785 m² stor grund.
De har også et sommerhus på Skrænten i Udsholt ved Græsted direkte ud til vandet. Det købte de i 2018 for 22,5 mio. kr. Boligarealet er på 344 m² på en grund på 5505 m² Huset er nu sat til salg til en udbudspris på 40 mio. kr.
Datteren Nikita Rossing bor som forældrene på Hambros Alle kun et stenkast fra forældrene. Hun er medejer af World Wash og direktør for World Wash. Villaen er på 418 m², købt i 2020 for 28,5 mio. kr.
Formue 2024: DKK 2,5 mia.
Ny på listen