Ved starten af denne uge var der 48 shortlistede selskaber på børsen, og Novo Nordisk var ikke et af dem. Det ændrede sig i løbet af ugen. Det er for tidligt at konkludere, at det er første signal om et kommende større kursfald for Novo Nordisk. Men det er et advarselssignal, som ikke bør overses.
Shortandelen i Novo Nordisk er på meget beskedne 0,11 procent, så indtil videre skal man som investor ikke gå i panik over Novo Nordisks nye situation som shortet aktie.
Men det er alligevel bemærkelsesværdigt. Indtil nu er der nemlig ikke én eneste shorthandler, som har villet sætte penge i et fortsat kursfald hos Novo Nordisk, mens der samtidig er blevet shortet i stort set alt med en blot middelmådig omsætning på børsen.
Man kan også undre sig over, at en shorthandler satser på kursfald nu, efter Novo Nordisks aktiekurs er halveret siden juni 2024.
Men selvom man ikke har nogen forklaring på rede hånd, er det netop den slags usædvanlige – og tilsyneladende uforståelige – begivenheder, man som investor skal holde øjnene åbne for.
Vi holder skarpt øje med, om Novo Nordisks shortandel stiger i løbet af den kommende uge.
Bruno Japp

Sådan læses tabellen: De professionelle investorer skal indmelde deres shortpositioner over 0,2 % af selskabets aktiekapital til Finanstilsynet. Jo større shortposition, jo større er troen for aktiekursfald blandt typisk udenlandske shortfonde. ”Ændring (procentpoint)” viser den seneste uges ændring i fondenes shortpositioner. Fald i shortposition indikerer, at fondene under ét tilbagekøber aktier for at afdække deres positioner. Deres tro på kursfald er altså vigende. Øgning af shortpositioner viser, at fondene sælger lånte aktier for at øge deres position, og dermed øger deres spekulation i kursfald. Store shortpositioner kan udløse et såkaldt short squeeze med markante kursstigninger, hvis der kommer positive nyheder fra selskabet.
2 md. adgang for
2 x 49 kr.
Få straks adgang til denne artikel og derefter 2 måneder til alle artikler på ugebrev.dk
- Alle artikler på ugebrev.dk
- Om investering, finans, ledelse, samfundsansvar, life science og Bestyrelsesguiden.dk
- Daglige nyhedsmails med nyheder og analyser
Tilbuddet gælder til 31. juni 2026. Abonnement fortsætter til normalpris på 249 kr. efter bindingsperiode på to måneder. Opsig når du vil - til udgang af den anden måned. Tilbud gælder kun, hvis du ikke har haft abonnement på ØU udgivelser de seneste tre måneder
Allerede abonnent? Log ind her













