I september afsluttede Ambus sit aktietilbagekøbsprogram efter at have sendt 300 mio. kr. tilbage til aktionærerne. Samtidig åbnede tre nye programmer hos Novonesis, Bavarian Nordic og Djursland Bank.
Det største af disse tre nye programmer er på 75 mio. euro svarende til ca. 560 mio. kr. Det er et forholdsvis kort program startet af Novonesis, og det løber over tre måneder frem til midten af december.
Bavarian Nordics aktietilbagekøbsprogram på 250 mio. kr. er endnu kortere, da det kun løber over to måneder med afslutning ved udløbet af oktober.
Djursland Banks program på 45 mio. kr. er det eneste af de tre programmer, som løber et helt år.
Bruno Japp

Sådan læses tabellen: Tilbagekøb af egne aktier er en måde at sende en del af selskabets overskud tilbage til aktionærerne. Altså en form for indirekte udbytte. Bestyrelsen bemyndiges traditionelt på generalforsamlingen til at iværksætte tilbagekøb af egne aktier på op til 10 pct. af aktiekapitalen.
Teoretisk set har aktietilbagekøb ikke nogen praktisk betydning for aktionærernes samlede afkast af deres investering, da der blot flyttes kapital mellem to kasser, som aktionærerne begge ejer. Nemlig selskabet og aktionærens bankkonto. Men i praksis kan virkeligheden være anderledes. Specielt når der er tale om store tilbagekøb af egne aktier kan det påvirke aktiekursen positivt, da det sender et positivt signal til aktiemarkedet. Budskabet om, at et selskab producerer så meget fri kapital, at det kan undvære en væsentlig del heraf medvirker til at gøre selskabet – og dermed aktien – attraktiv for investorerne. Konsekvensen vil ofte være, at kursen ikke falder så meget, som den teoretisk set burde gøre.
I ovenstående tabel er linjerne sorteret efter hvor stor en procentdel af den daglige omsætning i aktien selskabet selv står for, hvis den finansielle ramme for det aktuelle aktietilbagekøbsprogram skal udfyldes indenfor programmets tidsfrist. Det fortæller hvilken del af efterspørgslen efter aktien, som er kunstigt skabt, og som derfor forsvinder, når aktietilbagekøbsprogrammet udløber.
Pr. mdr.
349 kr.
Få straks adgang til denne artikel og alle andre artikler på ugebrev.dk
- Alle artikler på ugebrev.dk
- Om investering, finans, ledelse, samfundsansvar, life science og Bestyrelsesguiden.dk
- Daglige nyhedsmails med nyheder og analyser













