I denne weekend udløber ETU’s deadline for at overholde Finanstilsynet-s krav om en finansieringsplan efter, selskabet solvens er faldet under minimumskravet på 100 og helt ned til 39 pct. Uafhængig forsikringsekspert siger, at ETU overlever første runde, men ikke kravet om at være tilbage på 100 inden 2026. Det er ærgerligt, for der kan godt være penge gemt i selskabet, vurderes det. Fagredaktør Carsten Vitoft fortsætter artikelserien ”Forsikringsmafiaen.”
De seneste år har været en lang kamp mellem Finanstilsynet, ETU Forsikring og selskabets revisorer i EY. Men ved årsskiftet synes det at være slut, for der er ikke flere penge hos hverken selskabet eller ejerne. Og lov om finansiel virksomhed er helt klar, når et forsikringsselskab ryger under solvens- og ikke mindst minimumssolvenskravet:
I lovens paragraf 224 står, at ”… et gruppe 1-forsikringsselskab, som ikke opfylder minimumskapitalkravet, skal udarbejde en finansieringsplan, der beskriver de foranstaltninger, der er nødvendige, for at forsikringsselskabet kan opfylde minimums-kapitalkravet. Finansieringsplanen skal forelægges Finanstilsynet til godkendelse, senest 1 måned efter at forsikringsselskabet har konstateret, at det ikke opfylder minimumskapitalkravet. Og Finansieringsplanen skal føre til, at minimumskapitalkravet opfyldes senest 3 måneder efter konstateringen af den manglende opfyldelse heraf,” lyder det.
ETU har prøvet at komme ud af problemerne ved at sælge ejendomme, men det har ikke været nok. Så nu er der kun håbet til højere magter og penge udefra tilbage, hvis ETU skal overleve efter de næste tre måneder.
”Jeg tror, de får en chance af Finanstilsynet til at rejse pengene udefra. Men jeg tror også, det bliver svært, og det er synd. For ETU er kendt for at have mange lange ejerskifteforsikringer, og de er de mest rentable, Sker der ikke en skade inden for de første 3-4 år, så er der typisk en god profit ude i enden. Men selskabet skal stadig hensætte næsten lineært (med lige store årlige hensættelser, red.) på forsikringer,” siger uafhængig forsikringsekspert Søren Ahlgren Morten fra Komplet Køberrådgivning.
De skjulte reserver ændret dog ikke på formalia: Er der ikke kommet penge inden udgangen af 2025, er Finanstilsynet nødt til at dreje nøglen om på ETU, som de også gjorde med Gefion Insurance – efter nogenlunde samme forløb.
En imperiebygger
Det hele startede tilbage i 2007, hvor Peer Heitmann Madsen var en karismatisk forsikringsmægler med langt større drømme. Det var lang tid før, Finanstilsynets Fit & Proper så dagens lys, så det var ikke så svært som i dag for en forsikringsmægler – altså en sælger – at starte ETU Forsikring, baseret på egne kunder.
Med tiden står det klart, at Peer Heitmann ikke er i stand til at prisfastsætte – underwrite – forsikringer eller for den sags skyld justere præmierne undervejs til ændrede markedsvilkår. Det er farligt, når man driver forsikring på nogle af de sværeste områder inden for forsikring, som arbejdsskade og ejerskifteforsikringer.
Peer Hietmann viser sig også at være lidt af en ejendomsmatador og endda at have mere interesse for at investere i ejendomme end at drive forsikringsselskab, og det får hurtigt både Finanstilsynet og revisorernes fulde opmærksomhed. ETU lægger godt 40 pct. af investeringerne – altså kundernes penge – i ejendomme, som er svære at realisere, hvis solvensen falder. Og det gør den hurtigt i de senere år.
Ved seneste årsskifte var minimumsolvensen nede på 58 pct., og der trådte lov om finansiel virksomhed i kraft igen med deadline for plan og kapitaltilførsel. I første omgang øges værdien af selskabets ejendomme, og det løfter selskabet ud af solvenskrisen.
Men i anden runde var end ikke salget af Fladhøjsparken for nyligt nok til at redde solvensen.
Undervejs har Finanstilsynet haft to kasketter på. De skal både passe på kunderne i ETU, men også gerne forhindre et nyt forsikringsselskab i at gå ned. Alpha, Qudos og Gefion er gået ned med de samme typer af forsikringer. Og selv Finanstilsynet kan ikke gøre mere for ETU nu.
Det mest sandsynlige scenarie nu er penge fra Alm. Brand, der som eneste aktør kan få gavn af en redning. Alm. Brand sidder for tiden med opgaven om at rydde op efter forsikringskonkurser for Garantifonden for Skadesforsikring. Derfor vil Alm. Brand få indsigt i bøgerne og kunne afdække, om det kan betale sig at lade ETU gå konkurs.
ETU og Peer Heitmann vendte i sidste uge ikke tilbage på Ugebrevets henvendelse.
Carsten Vitoft
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.







