Kritikken vælter ned over Danmarks for tiden mest udskældte forsikringsselskab Domus Forsikring – for at trække skadesager i langdrag. På Christiansborg siger oppositionen, at regeringen er stoppet med at arbejde for en politisk løsning for kunderne. Erhvervsminister Morten Bødskov og justitsminister Peter Hummelgaard sylter sagen for at beskytte Domus’ indirekte ejere, bl.a. ATP, lyder kritikken. Fagredaktør Carsten Vitoft fortsætter her artikelserien, vi kalder Forsikringsmafiaen
Helt almindelige danskere med forsikringssager til flere hundrede tusinde kroner står fortsat med håret i postkassen, fordi hverken myndigheder eller politikere ønsker at gribe ind.
Danskere med fugt og byggeskader får lov til at sejle deres egen sø. Men de berørte må bruge tusinder af kroner på advokater og byggesagkyndige til at føre deres sager mod Domus Forsikring, et af de største selskaber inden for ejerskifteforsikringer.
Godt 38.000 danskere har en ejerskifteforsikring i Domus, der har dobbelt så mange klager i Ankenævnet for Forsikring som deres relative størrelse berettiger til. På Trustpilot er det blevet til den laveste mulige score. Domus Forsikring er nu uden sammenligning Danmarks mest upopulære forsikringsselskab.
For et par uger siden kulminerede det hele med, at telefonerne helt blev lukket for kundehenvendelser. Telefonerne er genåbnet. Men flere politikere har nu fået nok af regeringens løfter om løsninger samtidig med, at flere ministre i regeringen og særligt i Socialdemokratiet nu synes direkte at modarbejde en løsning for kunderne.
”Det er jo dybt utilfredsstillende, at tusindvis af kunder sidder fanget i et forsikringsselskab med så meget rod i sagerne. Det går jo ikke. Som Forbrugerrådet Tænk også siger, så er det jo en opgave for myndighederne i sidste ende. Man kan ikke bare slukke for telefonerne og dermed undslå sig sit ansvar overfor alle dem, som har tegnet en forsikring hos Domus. Det er et politisk ansvar at få forbedret den situation, for rammerne for ejerskifteforsikringer er bestemt politisk. Men indtil videre har både justitsministeren og erhvervsministeren sparket sagen til hjørne ved enhver given lejlighed. Det efterlader bare forbrugere og borgere med dårligere forsikringer,” siger boligordfører Sigurd Agersnap fra SF.
Ministeren henviser
Ovenikøbet viser det sig nu, at det er nogle af landets største og rigeste pensionskasser, som gennem en fond står bag Domus Forsikring. ATP, Danica og PensionDanmark ejer hver en tredjedel af Domus Forsikring gennem fonden. Efter mange års god indtjening og høje afkast har pensionskasserne nu mistet interessen og har efter det oplyste besluttet at lukke selskabet.
Det har medført medarbejderflugt og en enorm arbejdspukkel for de få tilbageværende medarbejdere. Inden da skal hver en krone tilsyneladende presses ud af selskabet. Ingen af ejerne – heller ikke ATP – vil i dag forklare, om de synes, det er rimeligt at behandle kunderne på den måde.
”Det virker ikke fair. Når pensionsgiganter som ATP, der forvalter vores fælles pensionsmidler, ejer et forsikringsselskab, bør de også tage ansvar for, at kunderne bliver behandlet ordentligt. Det er stærkt bekymrende, at ejerne ikke vil udtale sig, mens skadesbehandlingen er brudt sammen, og klagerne vælter ind. Samfundsansvar handler ikke kun om grønne investeringer – det handler også om at passe på de mennesker, man tjener penge på,” siger erhvervs- og boligordfører Karin Liltorp fra Alternativet.
Også hun er begyndt at tvivle på, om ministeren nu vil gøre noget ved situationen.
Alle kunderne i Domus har endda deres pension i ATP og nogle også i Danica og PensionDanmark, og Sigurd Agersnap er enig i, at det forpligter.
”Jeg synes altid, at virksomhedsejere har et ansvar for, hvordan deres virksomheder opfører sig. Det gælder selvfølgelig også her,” siger han.
Forbrugerordfører og medlem af erhvervsudvalget Karin Gaardsted lovede dog i denne uge at rejse problemerne i Socialdemokratiets erhvervsgruppe. Men heller ikke det førte til nogen yderligere løfter eller løsninger. Hun lovede dog at have ”sagen in mente”.
Erhvervsminister Morten Bødskov var også helt tavs i denne uge, selv om han for et år siden kom med en klar advarsel til Domus Forsikring om at ”behandle kunderne ordentligt”. Om ministeren ikke mener, det gælder længere er altså uvist, nu henviser han blot til ATP.
Men hverken ATP, Danica eller Pensiondanmark har de seneste uger ønsket at svare på spørgsmål om Domus Forsikring.
Carsten Vitoft